Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Müteahhitlere Şili rotası çizdi

Latin Amerika turuna başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şili'den Türk müteahhitlerine seslendi. Erdoğan, "İnşaatçılarımız buraya gelmeli" dedi

Giriş Tarihi: 2.2.2016
Müteahhitlere Şili rotası çizdi
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Şili, Ekvador ve Peru'yu kapsayan Latin Amerika turuna başladı. Şili'ye Cumhurbaşkanı düzeyinde 21 yıl sonra yapılan ilk ziyareti gerçekleştiren Erdoğan, Latin Amerika ülkeleriyle dış ticaret hacminin istenen seviyede olmadığını belirterek, "Buralar Türkiye'nin ihmal ettiği, dolayısıyla Türkiye'nin de ihmal edildiği ülkeler. Ancak Şili bu konuda diplomatik ilişkilerimizin en ileri olduğu ülke. Ziyaretimiz vesilesiyle, ilişkilerimizin kuruluşunun 90. yıldönümünü de kutlayacağız" dedi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN ŞİLİ'DE

SIÇRAMA DÖNEMİ YAŞAYABİLİRİZ
Şili'nin Serbest Ticaret Anlaşması (STA) konusunda Türkiye ile ilk adımı atan ülke olduğunu belirten Erdoğan, şöyle konuştu: "Her ne kadar ideal bir noktada olmasa da, ticaret hacmi olarak Güney Amerika ülkeleri içerisinde şu anda en ileri konumda olduğumuz ülke. Temenni ederim ki, bu ziyaretimizde bunu en ileri noktaya taşırız. O bakımdan buradaki görüşmeleri çok çok önemsiyorum. Ziyaretimizde yanımızda 100'e yakın işadamımız var. Burada işadamlarımız işi sıkı tutarsa, kararlı adım atılırsa, gerek Şili gerek Peru gerekse Ekvador'la hemen, süratle bir sıçrama dönemini yakalayabiliriz."
Türk işadamlarının sektörel anlamda karşıtlarıyla ilişkileri sıkı tutmalarının önemli olduğunu vurgulayan Erdoğan, "Buralarda madencilik ve bakır önem arz ediyor. Bu sektörde bizim de girişimcilerimiz var. Fakat müteahhitlerimizi buraya sokmamız lazım. O konuda da eğer müteahhit firmalarımız buranın alt ve üst yapısı ile ilgili bir girişimde bulunursa onlar da bize olumlu neticeler getirir diye düşünüyorum" dedi.

PERU VE EKVADOR'LA STA PLANI
Peru ve Ekvador'la STA anlaşması olmadığını da söyleyen Erdoğan, "Biraz da soğuk duruyorlar. Onları da bu işe ısındırabilirsek çok daha farklı bir gelişme olur diye düşünüyorum" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Müteahhitlere Şili rotası çizdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN