Türkiye'nin en iyi haber sitesi

150 bin taşerona kadro müjdesi

Asıl işlerde çalışan taşeron işçilerin kamuda kadroya alınması için geri sayım başladı. Maliye Bakanı Naci Ağbal, gerekli yasa taslağının hazırlanmasında bir aşamaya gelindiğini belirterek, "100-150 bin çalışan istihdam edilecek" dedi

Giriş Tarihi: 4.2.2016
150 bin taşerona kadro müjdesi
Maliye Bakanı Naci Ağbal, asıl işlerde çalışan taşeron işçilerin kamuda kadroya alınmalarına ilişkin yasa taslağının hazırlanmasında belli bir aşamaya gelindiğini söyledi. aHaber'in sorularını yanıtlayan Ağbal, hükümet programında ifade edildiği şekliyle asıl işlerde çalışanları kamuya alacaklarını, yemek, temizlik, güvenlik hizmetleri gibi yardımcı işlerde çalışanların ise düzenleme kapsamına girmeyeceğini vurguladı.

SAYI KISITLAMASI YOK

Buna ilişkin örnek de veren Ağbal, "Mesela Sağlık Bakanlığı'nda bir fizyoterapist veya hemşire, doğrudan doğruya sağlık hizmeti sunumunun içerisinde yer alan, asli unsur sayılan işlerde çalışan kardeşlerimiz bu düzenlemeden faydalanacak. Özel olarak kurum kurum, unvan unvan yapılmış bir çalışma yok. Yanıltıcı bir rakam vermekten çekiniyorum ama zaman zaman ifade edilen sayı 100-150 bin çalışan bu kapsamda kamuda istihdam edilmeye başlanacak" diye konuştu. Ağbal, sayı konusunda bir kısıtlamalarının olmadığını, asıl işlerde kaç kişi çalışıyorsa bu kişileri kamuda istihdam edeceklerini belirtti.

TRAFİK SİGORTASINA ÇEKİ DÜZEN

Zorunlu trafik sigortası primlerindeki yüksek artışla ilgili olarak Hazine Müsteşarlığı'nın bir çalışma yürüttüğünü ifade eden Ağbal, "Özellikle belirsiz hukuki düzenlemelere belirginlik kazandıracak bir çalışmaları var. Onları bir noktaya getirince zaten Ekonomi Koordinasyon Kurulu'na gelecek" dedi. Akaryakıt üzerinden alınan vergilerin azaltılmasına yönelik bir çalışma olup olmadığının sorulması üzerine Ağbal, akaryakıt üzerinden ÖTV alındığını anımsattı. ÖTV'nin maktu bir vergi olduğunu kaydeden Ağbal, "Bakanlar Kurulu'nun maktu vergiyi artırma yetkisi var. Biz bu yetkimizi en son 2012'nin 9'uncu ayında kullandık. 3 yıldır maktu ÖTV'de bir kuruş artış yapmadık" diye konuştu. Enflasyonun da çift hanelere çıkmadan, bu yıl aşağı yönlü bir trend izleyeceğini ifade eden Bakan Ağbal, "Kırmızı et ve ekmekte hakikaten piyasada oluşmaması gereken fiyat artışları var. Bunların üzerine gideceğiz" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
150 bin taşerona kadro müjdesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN