Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'ya lık fatura

Rus sindeki yaptırımlar ve petrol fiyatlarındaki düşüşün, 2014 Ukrayna inden 2017 sonuna kadar ülkeyi lık kayba uğratması bekleniyor.

Giriş Tarihi: 5.2.2016 12:55

'nın Vedemosti gazetesinde yer alan habere göre, Yevsey Gurviç ve İlya Prilepsko başkanlığındaki k Uzmanlar Grubu tarafından yapılan araştırmada, 2014'de Ukrayna i ile başlayan ve 2017 sonunu kapsayan dönemde Rusya ekonomisinin toplamda lık kayba uğrayacağı tahmin ediliyor.

Ukrayna'daki faaliyetleri nedeniyle Rusya'ya yönelik yaptırımların ülkeyi aynı dönemde 170 milyar dolarlık kayba uğratması beklenirken, petrol ve doğalgaz ihracat gelirlerindeki kaybın ise 400 milyar dolara ulaşacağı belirtiliyor.

Rusya'dan sermaye çıkışının yaklaşık 280 milyar dolar olması beklenirken, söz konusu kaybın 85 milyar dolarlık kısmının doğrudan sermayeyi kapsadığına işaret ediliyor.

Yaptırımların ülkenin sermaye akışında önemli derecede etkili olduğuna dikkat çekilen açıklamada, petrol fiyatlarındaki değer kaybının yanı sıra sabit sermaye ve perakende gelirlerinin azalması, rublenin zayıflaması ve enflasyonun artmasının kritik önemde olduğu hatırlatıldı. Söz konusu dönemde Rus ekonomisindeki büyüme kaybının toplamda yüzde 8,4'ü, yıllık bazda ise ortalama yüzde 2,1'i bulacağı tahmin ediliyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rusya'ya 600 milyar dolarlık fatura
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN