Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sur'da 'tarihi doku' çalışması

Silopi'de 27 yıkık, 343 ağır hasarlı bina tespit edildiğini söyleyen Çevre Bakanı Sarı, "Sur'da tamamen kendine özgü ve yörenin mimarisine uygun çalışma yapılacak. Toplu konut yapılmayacak" dedi

Giriş Tarihi: 5.2.2016
Sur'da 'tarihi doku' çalışması
Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, terörle mücadele master planı kapsamında Silopi ve Sur'da yapılacak onarım çalışmalarına yönelik açıklamalarda bulundu. Silopi'de 27 yıkık, 343 de ağır hasarlı bina tespit edildiğini aktaran Bakan Sarı, buranın hızlı bir şekilde kentsel dönüşüm kapsamına alınacağını ve zarar gören binaların yerine konutlar inşa edileceğini açıkladı. Sur'da ise yörenin mimarisine uygun bambaşka bir çalışma yürütüleceğini söyleyen Sarı, "Toplu konutların Suriçi'nde yeri yoktur. TOKİ'nin yapacağı konutlar, Sur'un ilçe sınırları dışında belli rezerv alanlardaki mahallelerdedir. Tam tersi Suriçi'nde, yörenin mimarisine uygun tescilli binaların benzerinin devamı şeklinde bir yapılaşma olacaktır" dedi.

27 YIKIK BİNA VAR

Bakanlıkta gazetecilerin Silopi ve Sur'a yönelik sorularını yanıtlayan Sarı, Silopi'de operasyonların sona erdiğini ve hayatın normalleştiğini hatırlatarak, 72 kişiden oluşan 23 ayrı ekibi Silopi'ye gönderdiklerini, ekiplerin 10 gün süren çalışmalar sonucunda zarar tespiti yaptığını belirtti. Sarı, "Zarar tespit çalışması sonucunda 27 yıkık, 342 de ağır hasarlı bina görüldü. Toplam maliyet daha sonra netleşecek. Burayı hızlı bir biçimde kentsel dönüşüm kapsamına alıp, zarar görmüş binaların yerine yeni konut inşaatları gerçekleştirilecek ve vatandaşlarımızın mağduriyetleri en kısa zamanda giderilecek" diye konuştu.

TOPLU KONUT YOK

Bakan Sarı, Sur'da ise tamamen kendine özgü bir çalışmanın yürütüleceğini vurguladı. Sarı süreçle ilgili şu bilgileri verdi: "Sur için yaptığımız çalışma Suriçi bölgesine özgü bir çalışma. Burada kesinlikle bir kentsel dönüşüm söz konusu değil. Sur'da yapacağımız çalışma, kentsel sit alanı ilan edilmiş bölgede koruma amaçlı yapılmış imar planlarının uygulanmasıdır. Toplu konutların Suriçi'nde hiçbir yeri yoktur. TOKİ'nin yapacağı konutlar, Sur'un ilçe sınırları dışında belli rezerv alanlardaki mahallelerdedir. Sur'un içinde toplu konutla ilgili hiçbir yapı yapılmayacaktır. Tam tersi Suriçi'nde, yörenin mimarisine uygun tescilli binaların benzerinin devamı şeklinde bir yapılaşma olacaktır."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sur'da 'tarihi doku' çalışması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN