Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Üç deniz otoyolla birbirine bağlanacak

Giriş Tarihi: 7.2.2016
Üç deniz otoyolla birbirine bağlanacak
Başkent Astana'da Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev ve Başbakan Karim Masimov ile görüşen Başbakan Ahmet Davutoğlu, Avrasya'da barış istediklerini söyledi. Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın eşlik ettiği Davutoğlu, Uluslararası Türk Akademisi'nde düzenlenen konferansta "Ya bu hattı barış, daha çok ticaret, ulaştırma, daha yoğun bir kültürel etkileşim, enerji hatları, halkları birbirine bağlayan büyük projeler için kullanacağız ya da rekabetlerin çatışmacı ortamında herkes kaybedecek. Terör tehdit haline gelecek" dedi.

ENERJİ KUŞAĞI

Davutoğlu, "Karadeniz Ekonomik İşbirliği çerçevesinde de Karadeniz'in etrafında bir otoyol inşa ederek Karadeniz-Hazar- Akdeniz'i birbirine bağlamak istiyoruz. Bu da enerji hatları bağlamında denizlerin birbirine irtibatlandığı ve Kazakistan ile Türkiye coğrafyasının bir enerji kuşağı haline geldiği bir sonuç doğuracaktır" dedi.

HEDEF 10 MİLYAR DOLAR

Kazakistan'da ikâmet eden Türk işadamlarıyla bir araya gelen Davutoğlu, ülkedeki ekonomik katkılarımızın artmasının yurtdışındaki ekonomik gücümüz için en önemli teminat olduğunu vurguladı. Başbakan, şöyle devam etti: "Bu ülkede 2 milyar dolara yakın yatırımımız var. Kazakistan Türkiye için de önemli bir kaynaktır. Kazakistan ile dış ticaret hacmimizi 10 milyar dolara, yatırımları 10 milyar dolara, şu ana kadar da 20 milyar olan taahhütlerimizi 30 milyar dolara çıkarmak için omuz omuza çalışmalıyız."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Üç deniz otoyolla birbirine bağlanacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN