Türkiye'nin en iyi haber sitesi

295 milyarlık yatırım 567 bin istihdam

Giriş Tarihi: 8.2.2016
295 milyarlık yatırım 567 bin istihdam

Gelir dağılımının hızla iyileştiğini vurgulayan Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, 2012'de yürürlüğe giren teşvik sistemi ile 295 milyar liralık sabit yatırımın geldiğini açıkladı

Türkiye ekonomisi dünya ekonomisindeki durgunluğa rağmen büyümesini sürdürürken, yerli ve yabancı yatırımcı da teşvik belgesi için sıraya girdi. Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, 2012'de yürürlüğe giren yatırım teşvik sistemi kapsamında 295 milyar liralık sabit yatırım öngörülen 15 bini aşkın yatırım teşvik belgesi verildiğini açıkladı. Bakan Elitaş, bu yatırımlar kapsamında yaklaşık 567 bin kişiye kişiye istihdam sağlanmasının beklendiğini bildirdi.

GELİR DAĞILIMI HIZLA İYİLEŞİYOR

Hükümetin yatırımları teşvik, istihdamı artırma ve yoksullukla mücadele kapsamında yürüttüğü çalışmalar sonuç verdi. 2023 için sosyal politikalarla mutlak yoksulluğun tamamen ortadan kaldırılması hedefleniyor. Ekonomi Bakanı Elitaş, Türkiye ekonomisinin gelir düzeyi itibariyle yıllar içinde yükselen bir performans ortaya koyduğunu belirterek, "Gelir dağılımı 2000'li yıllarda geçirdiği dönüşümle hızla iyileşti. Gözle görülür bir ivme yakalandı. Gelir dağılımı daha adaletli bir yapıya kavuştu" dedi. Bakan Elitaş, bu iyileşmenin yoksulluğu ölçen Gini katsayısından izlenebileceğini belirterek, "Bu değerin 1'e yaklaşıyor olması gelir dağılımının kötüleştiğini, 0'a yakınlaşması iyileştiğini ifade eder. 2002'de 0.44 olan bu düzey önceki yıl 0.39'a indi" dedi.

SOSYAL DENGELER İYİLEŞİYOR

Sosyal politikaların güçlendirilmesine yönelik reformların kararlılıkla sürdüğünü belirten Elitaş, istihdamın artırılmasının kalkınma planının, sosyal gelişmenin temel ekseni olduğunu kaydetti. Yatırım teşvik politikalarının da istihdamı artıracak şekilde düzenlendiğini anımsatan Bakan Elitaş, şöyle devam etti: "Yatırım teşvik sistemi, istihdamla ilgili olarak ikisi sadece 6. bölge için geliştirilmiş destekler olmak üzere toplam 3 destek unsuru içeriyor. Sigorta primi işveren hissesi desteği uygulama süresi yatırım yerine göre 2 ile 12 yıl arasında değişiyor. Sigorta primi desteği teşvik belgesi kapsamında yatırımla sağlanan ilave istihdam için ödenmesi gereken sigorta primi, işçi hissesinin asgari ücrete tekabül eden kısmı, bakanlık tarafından karşılanıyor. Bu desteğin uygulama süresi 10 yıl. Sadece 6. bölgedeki destek, büyük ölçekli, stratejik yatırımlar için düzenlenen teşvik belgelerinde öngörülüyor."

% 47.5 ARTTI
Bakan Elitaş, yatırım teşvik sisteminin yürürlüğe girdiği 2 Haziran 2012'den bu yana 15 bin 278 adet yatırım teşvik belgesi alındığını bildirdi. Elitaş, 566 bin 527 istihdamla bir önceki 41 aylık döneme göre yüzde 47.5'lik istihdam artışı sağlandığını ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
295 milyarlık yatırım 567 bin istihdam
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN