Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İstanbul tahkimin merkezi oluyor

Giriş Tarihi: 9.2.2016
İstanbul tahkimin merkezi oluyor
İstanbul Finans Merkezi Stratejisi ve Eylem Planı'nda kurulması belirtilen ve geçirilen süreçler sonrası 1 Ocak 2015'te yürürlüğe giren İstanbul Tahkim Merkezi (ISTAC), kasım ayında faaliyete geçti. ISTAC Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ziya Akıncı, merkezin Türkiye'de ve yurt dışındaki ticari aktörler arasındaki uyuşmazlıklara alternatif çözüm mercisi olarak çalışmalarına başladığını söyledi. Akıncı, ticarette önemli bir merkez haline gelen Türkiye'nin "Tahkim Merkezi" ile bu konumunu güçlendirmeyi hedeflediğini kaydederek, "Bölgede Dubai ve Kahire şu anda rakiplerimiz. Dubai'deki yasal yapı ve devlet işleyişinden daha iyi durumdayız. Kahire'ye de malum turistler bile gitmiyor. İstanbul bu konuda şanslı durumda" dedi.

ADLİYE İLE 10 KAT FİYAT FARKI

Ticari uyuşmazlıkların çözümünde tarafların temel beklentilerinin başında hızlı çözüm geldiğini vurgulayan Ziya Akıncı, "Pahalı olmadan, doğru ve adil çözümlenmesi isteniyor. Bazı davalarda adliyelerde 10 kata varan fiyat farkı oluşuyor" diye konuştu.

3 AYDA ÇÖZÜLECEK

ISTAC'IN, Seri Tahkim kavramını getirdiğini belirten Akıncı, "Seri Tahkim'de dava hakemlere gönderildikten sonra uyuşmazlık nihai olarak 3 ayda sonuçlanıyor. Hakeme geldikten 3 ay sonra uygulayacağınız bir hüküm ortaya çıkacak" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İstanbul tahkimin merkezi oluyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN