Türkiye'nin en iyi haber sitesi

neden 'daki sını satıyor?

Özyeğin’i ’da satışına zorlayan nedenin Rusya’nın düşürdüğü iddia edilen Malezya uçağı olduğu öğrenildi. Hollanda, Rusya’da varlığı olan şirketlere ‘Satın ya da karşılık ayırın’ deyince Özyeğin satışa geçti.

Giriş Tarihi: 11.2.2016 10:16 Güncelleme Tarihi: 11.2.2016 10:34
Hüsnü Özyeğin neden Rusya'daki bankasını satıyor?

Türk cılığının duayeni 'in 'daki bankasını satışa çıkarmasının ardındaki asıl nedenin Rusya'nın Temmuz 2014'te Malezya Havayolları'na ait yolcu uçağını düşürmesine yönelik iddia olduğu öğrenildi. Hatırlanacağı üzere Amsterdam'dan Kuala Lumpur'a giden uçağın düşürülmesi sonucu 298 kişi yaşamını yetirirken, bu yolcuların 196'sının Hollanda vatandaşı olduğu açıklanmıştı.

ÖZYEĞİN'İN RUSYA'DAKİ BANKASINA AZERİ TALİP


Peki bu olayın Özyeğin'in Credit Europe Bank Rusya'yı satışa çıkarmasıyla ilgili bağlantısı ne?

Öncelikle hemen şu bilgiyi verelim. Credit Europe, Rusya'nın internet sitesinde yer alan bilgiye göre yüzde 99.99 hissesi, Özyeğin'e ait olan Hollanda merkezli Credit Europe Bank'a ait. Hollanda ve Rusya'daki bankacıların verdiği bilgiye göre, söz konusu uçak kazasının ardından Hollanda otoriteleri, merkezi Hollanda'da bulunan ve Rusya'da da varlıkları olan şirketlere belli koşulları zorunlu tutuyor. Bankacıların verdiği bilgiye göre, oldukça sıkı olduğu bilinen Hollanda otoritesi, bu şirketlere özetle, 'Bünyenizdeki Rusya varlıklarını ya satın ya da bilançonuzda yüzde 100 karşılık ayırın' diyor. Credit Europe Rusya'nın, Haziran 2015 bilançosuna göre toplam varlıkları 1.8 milyar doları aşıyor. Bu rakamın Credit Europe Bank'ın bilançosu içinde çok büyük bir yer teşkil ettiğine dikkat çeken ve bilançoyu ciddi etkileyeceğini belirten bankacılar, bu nedenle bankacılık duayeni Özyeğin'in Rusya'daki bankayı satma kararı aldığını belirtiyor.

RUS BASINI: ÖZYEĞİN, BANKASINI SATIŞA ÇIKARDI


4.5 MİLYON BİREYSEL MÜŞTERİSİ BULUNUYOR

Rusya'da 115 şubesi bulunan Credit Europe Bank'ın 1 Ocak 2016 itibarıyla 4.5 milyon bireysel bankacılık müşterisi var. Bankanın ayrıca 1.600 kurumsal ve 14 binin üzerinde de KOBİ müşterisi bulunuyor.

'HOLLANDA'DA OTORİTE ÇOK SIKI'

Sadece Hollanda'da 150 şubesi bulunan ve 11 ülkede faaliyet gösteren Credit Europe Bank'ın toplam varlıkları 8.5 milyar Euro'yu aşıyor. Hollanda'da özellikle bankacılık otoritesinin çok 'sıkı' olduğunu belirten bankacılar, benzer uygulamaların geçtiğimiz aylarda da görüldüğünü belirtiyor. Bankacılara göre, bu zorunluluk olmasaydı, Hüsnü Özyeğin, farklı sektörlerde de faaliyet gösterdiği Rusya'daki, 4.5 milyon müşterisi olan bankasını satışa koymayacaktı.


Kaynak: Habertürk

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hüsnü Özyeğin neden Rusya'daki bankasını satıyor?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN