En hüzünlü genel kurul

TÜSİAD'ın 46'ncı Genel Kurulu 'en hüzünlü toplantı' olarak tarihe geçti. Merhum Mustafa Koç'un anıldığı toplantıda yapılan konuşmalar üyeleri duygulandırdı. Koç'u anma konuşmasını Eczacıbaşı yaptı

Giriş Tarihi: 12.2.2016
En hüzünlü genel kurul
Patronlar Kulübü TÜSİAD'ın 46'ncı Olağan Genel Kurulu'na geçen ay hayatını kaybeden TÜSİAD Onursal Başkanı Mustafa Koç'un anması damga vurdu. Toplantının ilk bölümünde Mustafa Koç'un konuşmalarından alıntılanarak hazırlanan film gösterildi. Koç ailesinden Ali ve Ömer Koç salonda duygusal anlar yaşadı. TÜSİAD Başkanlar Konseyi adına Bülent Eczacıbaşı da Mustafa Koç'un anısına bir konuşma yaptı.

TAZİYE DEFTERİ KONULDU

Toplantının yapıldığı salonun girişine kurulan bir kürsüye Mustafa Koç için hazırlanan taziye defteri konuldu. Taziye defterine, genel kurula katılan TÜSİAD üyeleri duygularını yazdı. TÜSİAD YİK Başkanı Tuncay Özilhan ve Yönetim Kurulu Başkanı Cansen Başaran Symes konuşmalarının ilk bölümünü Mustafa Koç'a ayırdı. Özilhan, "Türkiye'nin ekonomik ve toplumsal kalkınmasına çok büyük hizmetleri bulunmuş TÜSİAD ve birçok sivil toplum kuruluşuna olağanüstü katkılar yapmış olan değerli dostumuzu her zaman minnet ve şükranla hatırlayacağız" ifadelerini kullandı. Symes de "Yeri doldurulamayacak dostumuz Mustafa Koç'un vakitsiz vefatından duyduğumuz acı henüz çok tazeyken yapıyoruz" dedi.

MESLEK LİSESİ TEKLİFİ

Genel Kurul'a katılan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, ekonomideki gelişmeleri anlattı. Her defasında nitelikli eleman sıkıntısından bahseden patronlara önemli bir çağrı yapan Şimşek, "İstediğiniz meslek okulunu bütçesiyle size devretmeye hazırız" dedi. Piyasaların kafasının karışık olduğunu belirten Şimşek "1-2 ay önce Fed piyasalara yön verdi. '2018'de faizi yüzde 3.25'e çıkaracağım' dedi. Piyasalar '2018'de faiz yüzde 1 olur' diyor. Bu kadar fark olabilir mi?" diye konuştu.

ENFLASYON CİDDİ TEHDİT
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, konuşmasının önemli bir kısmını da fiyat artışlarına ayırdı. Enflasyonun yüzde 10'a yaklaştığını belirten Şimşek, "Bu ciddi bir tehdit çünkü büyüme potansiyelini aşağıya çekiyor. Enflasyonu kalıcı düşük haneye çekmemiz gerekiyor. Enflasyonun düşmesi için kurda göreceli istikrar lazım; gıda fiyatlarına yönelik tedbirleri çalışıyoruz" diye konuştu.

ÖMER KOÇ MESAİ YAPTI

Ali Koç'un kol askısındaki Fenerbahçe renklerinin olduğu anahtarlık boyutundaki futbol topu dikkat çekti.
Genel Kurul sırasında Ömer Koç bir ara salondan çıkarak asistanlarının getirdiği evrakları imzaladı. Bu durum, 'Ömer Koç holdingde işleri eline aldı' yorumu yaptırdı.
Kahve arasından sonra Mehmet Şimşek'in konuşmasının yapılacağı bölüm için görevliler zil çalarak üyeleri toplantıya davet etti. Üyeler sesi duymadığı için TÜSİAD Genel Sekreteri Zafer Yavan, zili alarak bizzat kendisi çaldı.
Seçimsiz genel kurula gazetecilerin ilgisi yoğun oldu. Gazeteciler bir ara Ali Koç'un etrafını sardı. Kameralar da gelince Ali Koç, "Bir açıklama yok. Dertleşiyoruz' diye uyarmak zorunda kaldı.
TÜSİAD Genel Kurul'da Türkiye ekonomisine ilişkin tahminlerini de açıkladı. Patronlar Kulübü, ekonominin bu yıl yüzde 3.6 büyüyeceğini öngörüyor. Enflasyonun yüzde 9.1, işsizliğin ise yüzde 10.6 gerçekleşeceği tahmin ediliyor.
TÜSİAD'ın bütçesini sunan Murat Özyeğin, enflasyonun tahminlerin üzerinde gelmesinin ve TL'deki değer kaybının bütçeyi etkilediğini belirtti. TÜSİAD'ın bu yılki aidatları da 33 bin 500 TL olarak belirlendi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
En hüzünlü genel kurul
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN