Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türk Petrolleri'nden bu yıl 2 milyar dolarlık sondaj

Türkiye Petrolleri bu yıl yurt içi ve yurt dışında yapacağı petrol ve doğalgaz aramaları ve üretimi için 2 milyar 68 milyon dolar yatırım planlıyor.

Giriş Tarihi: 14.2.2016 12:13
Türk Petrolleri'nden bu yıl 2 milyar dolarlık sondaj
Türkiye Petrolleri'ne (TP) bu yıl petrol ve doğalgaz aramalarıyla üretimi için, yurt dışında 1 milyar 796 milyon, yurt içinde ise 272 milyon dolar olmak üzere, toplamda 2 milyar 68 milyon dolar kaynak ayrılması planlandı.

AA muhabirinin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının 2016 Yılı Bütçe Sunumu'ndan derlediği bilgilere göre, Türkiye'nin petrol ve doğalgazda yurt içi arama ve üretim yatırımları 2002'den bu yana yaklaşık 6 kat artışla 90 milyon dolardan 627 milyon dolara yükseldi. Bu yıl ise yurt içinde doğalgaz ve petrol arama ve üretim faaliyetleri için öngörülen toplam 451 milyon dolarlık bütçenin 272 milyon doları TP'ye tahsis edilecek.

TP, hem yurt içinde hem de yurt dışında Türkiye'nin ham petrol ve doğalgaz arzına katkıda bulunmak amacıyla yatırımlar yapıyor. Buna göre, geçen yıl yurt içi yatırımları için 424 milyon dolar kaynak ayrılan TP'nin bu yılki yurt içi yatırım bütçesi 272 milyon dolar düzeyinde kalacak.

TP'nin petrol ve doğalgaz aramayla üretimi için bu yıl yapacağı toplam yatırım 2 milyar 68 milyon doları bulacak.

TP'nin yatırımları farklı coğrafyalara

Türkiye'de Güneydoğu Anadolu ve Karadeniz bölgesinde arama faaliyeleri bulunan TP, yurt dışında halen Azerbaycan, Irak, Libya, Afganistan ve Rusya'da arama ve üretim çalışmalarını sürdürüyor. Ayrıca, şirket Orta Asya, Ortadoğu, Afrika ve Latin Amerika'da da iş geliştirme faaliyetlerine devam ediyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türk Petrolleri'nden bu yıl 2 milyar dolarlık sondaj
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN