Türkiye'nin en iyi haber sitesi

1.5 trilyon $'a sosyalist ABD

Giriş Tarihi: 15.2.2016
1.5 trilyon $'a sosyalist ABD

ABD seçimlerinde Demokratların ağır topu Hillary Clinton'ı en çok zorlayan isim olan sosyalist Bernie Sanders'ın 'Amerika'yı yeniden inşa etme' planının yıllık maliyeti 1.4-2.8 trilyon dolar arasında

ABD'de 100 milyondan fazla seçmen 8 Kasım'da sandığa giderek Barack Obama'nın halefini belirleyecek. Sürpriz adaylardan sosyalist lider Bernie Sanders'ın oy oranları şaşırtıyor. Demokratların ağır toplarından Hillary Clinton'ı zorlayan sosyalist Sanders, başkanlık yarışının ikinci durağı New Hampshire'da düzenlenen ön seçimde Demokratların galibi oldu. ABD tarihinde bir eyalette ön seçimi kazanan ilk Hristiyan olmayan politikacı unvanını aldı. Sanders Iowa'da yapılan ilk ön seçimi de binde 2 puanlık farkla "kıl payı" kaybetmişti.

WALL STREET'İ ELEŞTİRİYOR

ABD ilk sosyalist başkanını seçer mi bilinmez ama Yahudi bir aileden gelen Sanders'ın, New Hampshire'da birinciliği kazanmasında kampanyasını başlattığı günden beri ABD toplumunda gelir dağılımı adaletsizliği ve finans sektörünün siyasi düzeni esir aldığı eleştirilerinin yanı sıra Wall Street'i eleştirmesi etkili oldu.

ZENGİN VERGİSİ GELECEK

Bernie Sanders'ın planını gerçekçi bulanlar da var hayalci olarak nitelendirenler de. Çöken orta sınıfı canlandırma sloganı ile öne çıkan Sanders, 'herkese sağlık' başlığı altında sağlık sistemini tamamen değiştirmeyi amaçlıyor. Kamunun finansmanda ön planda olduğu bir sistem hedefleniyor. Vergi sisteminde değişiklik ile zengin vergisinden alınan payla sağlık sistemindeki maliyet karşılanacak. 250 bin dolardan fazla geliri olanlara bir zengin vergisi koyma planı var.

ALTYAPIYA ÖZEL FON KURACAK
Altyapıyı geliştirmede yollar, köprüler, limanlar yapma planı olan Sanders'ın 100 milyar dolarlık yıllık bütçesi ise off shore cennetlerine gizlenen kurumsal paradan gelecek. Bu paranın ülkeye geri getirilmesi planlanıyor. Düşük gelirli çocuklara 'parasız eğitimi' öngören plan hazırlayan Sanders, devlet üniversitelerini bedava yaparak öğrencilerin sadece yaşamsal masraflarını ödemelerini sağlayacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
1.5 trilyon $'a sosyalist ABD
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN