Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Eximbank'tan ihracatçıya yeni bir finansman kapısı

Giriş Tarihi: 18.2.2016
Eximbank'tan ihracatçıya yeni bir finansman kapısı

Finansal Kurumlar Birliği ile yürütülen çalışmalar sonucunda, Eximbank'ın ihracat kredi sigortası müşterisi olan ihracatçılar, poliçelerini teminat göstererek faktoring şirketlerinden finansman sağlayacak

Türk Eximbank, ihracata sağladığı finansman desteğini artırmaya yönelik uygulamalarına bir yenisini daha ekliyor. Eximbank'ın sigorta müşterileri, poliçelerini teminat olarak göstererek ticari bankaların yanı sıra faktoring şirketlerinden de finansman sağlamaya başlayacak. Türkiye'nin ihracatına sağladıkları finansman desteğini artırmayı hedeflediklerini belirten Türk Eximbank Genel Müdürü Hayrettin Kaplan, "Bu çerçevede, ihracatçılarımıza sunduğumuz nakdi kredi ve ihracat kredi sigortası desteğini daha da artırmak ve çeşitlendirmek için çaba sarf ediyoruz" dedi.

UYGUN MALİYETLİ FİNANSMAN

Türk Eximbank'ın ihracat kredi sigortası müşterisi olan ihracatçıların poliçelerini teminat göstererek faktoring şirketlerinden finansman temin edebileceğinin altını çizen Kaplan, "Yakın bir zamanda başlatılması planlanan bu uygulama konusunda Finansal Kurumlar Birliği (FKB) ile yürüttüğümüz çalışmalar sonuçlanma aşamasına geldi. Böylece, bankacılık sistemindeki fonların Türk Eximbank garantisi altında ihracatın finansmanına yönlendirilebilmesi için 2008'den bu yana önce ticari bankalarla, ki halihazırda 18 banka ile protokol imzalanmış durumda, takiben Kredi Garanti Fonu ile yaptığımız işbirliğinin kapsamı faktoring şirketlerinin devreye girmesi ile genişleyecek, daha fazla ihracatçımız uygun maliyetli bir teminat ile finansman imkânına ulaşabilecek" diye konuştu.

YENİ PAZARLARIN ÖNÜ AÇILIYOR
Bu uygulama ile ihracatçıların alacaklarını ticari ve politik risklere karşı teminat altına aldığına işaret eden Kaplan, "Türk Eximbank tarafından 238 ülkedeki alıcılara gerçekleştirilen sevkıyatlar sigorta kapsamına alınmakta. Bu sayı faktoring şirketleri tarafından kapsanan ülke sayısının 3 katı düzeyinde. İhracatçılarımız riskleri düşünmeksizin yeni ve tanımadıkları pazarlara açılabilecek" dedi.

KOBİ'LER GÜÇLENECEK
KOBİ'lerin küresel pazarlarda söz sahibi olmasının Türkiye'nin uluslararası konumunu olumlu etkileyeceğini belirten Finansal Kurumlar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Osman Zeki Özger, "Türk Eximbank'ın ihracat kredi sigortası poliçesinin faktoring sektöründe kullanılması ile KOBİ'lerin 2023 ihracat hedefinde de ciddi bir rol oynayacağını öngörüyoruz" dedi. Özger, finansal kiralama şirketleri için Eximbank aracılığı ile Avrupa Yatırım Bankası veya Dünya Bankası kaynaklı uzun vadeli yatırım kredisi teminine yönelik görüşmelerinde sürdüğünü söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Eximbank'tan ihracatçıya yeni bir finansman kapısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN