Vakıf Katılım Bankası 26 Şubat'ta açılıyor

Türkiye'nin 2'nci büyük kamu katılım bankası olmaya hazırlanan Vakıf Katılım, 26 Şubat'ta açılacak. Yıl sonunda 30 şubeye ulaşacak olan banka, 500 kişiyi istihdam edecek

Giriş Tarihi: 18.2.2016
Vakıf Katılım Bankası 26 Şubat'ta açılıyor
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Vakıf Katılım Bankası A.Ş.'ye faaliyet izni verdi. Dün Resmi Gazete'de yayımlanan kararla birlikte banka 26 Şubat'tan itibaren faaliyete geçecek. Açılışını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yapması beklenen Vakıf Katılım, Türkiye'nin en büyük ikinci kamu katılım bankası olacak. Vakıf Katılım Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Öztürk Oran, bankanın ilk etapta merkez şube ve yaklaşık 120 çalışanla açılacağını söyledi. Oran, "Yıl sonunda 30 şubeye ve 500 çalışana ulaşmayı hedefliyoruz. İstanbul, Ankara, Konya, Gaziantep, Bursa, İzmir, Adana, Antalya, Kayseri ilk şubelerimizi açacağımız şehirler olacak" dedi. 3 yılda 100 şube ve yaklaşık bin 200 çalışan sayısına ulaşmayı planladıklarını aktaran Oran, 2018'de katılım bankacılığı sektöründe yüzde 10'luk bir pazar payına ulaşmayı hedeflediklerini ifade etti. Oran, "2023'te de katılım bankacılığının lideri olmayı hedefliyoruz. Orta ve uzun vadede halka açılmak gibi bir planımız yok" diye konuştu.

FONLARDA ETKİN OLACAK
Katılım bankacılığının sadece kamu bankalarıyla geliştirilemeyeceğini belirten Oran, şunları anlattı: "Sektördeki zayıf rekabeti geliştirmeyi hedefliyoruz. Kamu bankası olmamızın verdiği güven algısıyla, özellikle yurtdışı fonların ülkemize kazandırılmasında önemli bir rol üstleneceğimize inanıyoruz."

KOBİ'LERE ODAKLANACAK
Bankanın orta ve uzun vadeli hedeflerine de değinen Oran, KOBİ segmentinde ağırlıklı çalışmalar yürüteceklerini söyledi. KOBİ'lerin ihtiyaçlarına çözüm sunacak yeni ürün ve hizmetler de geliştireceklerini kaydeden Oran, Orta Vadeli Planı (OVP) incelediklerini, planda teşvik verilmesi öngörülen sektörlerde büyümeyi hedeflediklerini aktardı. Oran, "Öncelikle imalat sanayisinde üretim yapan ihracatçı firmalar hedef müşterimiz olacak. Bu şekilde daha çok istihdam oluşturulmasına katkı sağlayacağız. Daha çok ihracatla cari açığın düşürülmesini destekleyeceğiz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vakıf Katılım Bankası 26 Şubat'ta açılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN