Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Maden 1 yıldan önce çalışmaz

Giriş Tarihi: 19.2.2016
Maden 1 yıldan önce çalışmaz

Artvin Cerattepe'deki bakır madeni sahası ulaşıma açıldı. Yetkililer, "Madende faaliyet ancak 1 yıl sonra başlayabilir" diyor

Artvin Cerattepe'deki bakır madeni sahası ulaşıma açılırken, işçilerin barınması için konteyner kurma çalışmaları başladı. Özaltın Proje Teknik Koordinatörü Mehmet Ali Türkoğlu, "Tel örgüleri çekiyoruz, konteynır koyuyoruz ama madenle ilgili faaliyetler 1 yıl sonra ancak başlar" dedi. Alanda açık değil kapalı işletmeyle tesis kurduklarını anlatan Türkoğlu, şöyle konuştu: "Alanda, yeraltı maden işletmesi yapılacak. Suların kirlenmesi ile ilgili bir konu söz konusu değil. Yeraltından çıkan sular barajlarda dinlendiriliyor. Çevre mevzuatına uygun bir şekilde temizleniyor. Heyelan konusunda olumsuz bir durum mümkün değil. Çünkü yeraltında çalışacağız. Toprak ile ilgili bir sorunumuz yok. Siyanür kullanılacağı da söyleniyor. Ancak bizim şu anda altın çıkarma gibi bir isteğimiz yok. Bakır madeni çıkaracağız ve onu Murgul'a taşıyarak işleyeceğiz. Yer üstünde sadece yollar gözükecek projede. 5 metreye 10 metreye kadar madenin bir ağzı gözükecek. O alan ağaçsız durumda. Bizim kuracağımız tüm tesisler de ağaçsız bölgede."

ŞİRKET: AĞAÇ KESİMİ YOK

Artvin'deki protestoları provoke etmeye çalışan medya organları dün yine işbaşındaydı. Bazı mecralarda Doğan Haber Ajansı'na dayanılarak "Cerattepe'de ağaç kıyımı başladı" başlıklı haberler yer aldı. Şirket akşam saatlerinde açıklama yaptı. Açıklamada, "Eti Bakır tarafından Cerattepe bölgesinde ağaç kesimi yapılmamaktadır. Doğan Haber Ajansı'nın haberinde 'Fırtınadan yıkılan ağaçlar çalışanların ısınması için odun haline getiriliyor' ifadesi yer almasına rağmen kamuoyunu yanıltıcı ifadelere yer verilmektedir. Haberde de anlatıldığı gibi ağaçlar fırtınada yıkılmıştır. Çalışanlarımız yıkılan ağaçları, güvenlik ile işçilerin üşümemesi ve çevrenin temiz olması için odun haline getirmiştir. Henüz maden sahasıyla ilgili çalışmalara başlanmadı. İşçilerin barınması için sahaya iki konteynır konuldu" denildi.

PROTESTOLARA TERÖR ARASI

Ankara'daki bombalı saldırının ardından il genelinde 2 gündür yaşanan hareketlilik ve protestolar dün duruldu. Artvin il merkezinde yürüyüş yapıldı. Yeşil Artvin Derneği yöneticileri de Rize'ye giderek Rize İdare Mahkemesi'ne gidip yürütmeyi durdurma ile ilgili yeni bir dava talebinde bulunacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Maden 1 yıldan önce çalışmaz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN