Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İslami bankacılıkta çıkış noktası Türkiye

İslami bankacılığın en büyük pazarı İngiltere'den Türkiye'ye destek geldi. CityUK İslami Finans Pazarı Danışma Grubu Başkanı Stella Cox, Türkiye'nin İngiltere için bir çıkış noktası durumunda olduğunu belirtti

Giriş Tarihi: 20.2.2016
İslami bankacılıkta çıkış noktası Türkiye
Dünyada İslami bankacılıkta en büyük paya sahip olan İngiltere'den Türkiye'ye ilgi artıyor. Londra Finans Merkezi'nin (TheCityUK) İslami Finans Pazarı Danışma Grubu Başkanı Stella Cox, dünyanın çeşitli yerlerinde bu alanda merkezler olduğunu belirterek, "Avrupa en batısında İngiltere bu konuda bir merkez. Avrupa'nın diğer yakasında olan Türkiye de Birleşik Krallık için bir çıkış noktası durumunda" dedi. Birleşik Krallık tarafından, İstanbul'da düzenlenen konferansta SABAH'ın sorularını yanıtlayan Cox, İslami bankacılığın altyapı projeleri ve hükümetlerin borçlanmasında kullanılmaya başlamasıyla daha da gelişeceğini belirtti.

KATILIMDA KRİZ ÇIKMAZ
Cox, katılım sigortacılığı alanında Türk ve İngiliz firmaları arasında işbirliklerinin mümkün olduğunu da dile getirdi. Küresel krizin çıkışında etkili olan toksik varlıklar gibi ürünlerin İslami finansta olmaması nedeniyle benzer bir krizin burada yaşanmayacağının da altını çizen Cox, ürünlerin çeşitlenmesi gerektiğini belirtti.

2 TRİLYON DOLARA ULAŞTI

Konferansın ikinci gününde ana konuşmacı olarak yer alan Borsa İstanbul Genel Müdürü Tuncay Dinç de katılım bankacılığının önemine ve potansiyeline dikkat çekti. Dinç ayrıca, Birleşik Krallık'ın bu segmentteki potansiyeli gördüğünü de belirtti. Birleşik Krallık'ın 2000'li yıllarda sukuk ihracı yapan ilk batılı ülke olduğunu vurgulayan Tuncay Dinç, Birleşik Krallık'ta İslami finans araçları sunan 70 kurum ve İslami finans ürünleri ve hizmetleri sunan 20'den fazla bankanın olduğunu, bütün bunların da Birleşik Krallık'ın bu alandaki taahhüdünü gösterdiğini söyledi. Dinç, "Biz büyük bir memnuniyetle katılım finansmanının 2 trilyon dolara ulaştığını görüyoruz. Ama katılım finansmanı dünyaya sürdürülebilir büyüme, gelir eşitliği ve finansal istikrar çerçevesinde çok daha fazla şey sunabilir" şeklinde konuştu.

İSLAMİ FİNANSA EŞİT REKABET ALANI AÇILMALI
Dünya Bankası Küresel İslami Finans Geliştirme Merkezi Başkanı Zamir Iqbal, katılım bankacılığının din tabanlı bir finansman alanı olmadığını belirterek, "Bizce yapılandırılmış finans türüdür. İster katılım ister İslami finans deyin" dedi. Iqbal, katılım bankacılığına talebin arttığını belirterek, sektörün finansal sektörü nasıl etkilediğinin iyi anlaşılması gerektiğini kaydetti. İslami finansmanın sektörde önemli rol oynayabileceğini fark ettiklerini ifade eden Iqbal, İslami bankalara eşit bir rekabet alanı açılması gerektiğini vurguladı. Türkiye'nin konvansiyonel ve İslami bankacılık anlamında her şeyi sıfırdan yapmasının gerekmediğini belirten Iqbal, Türkiye'nin İngiltere ile işbirliği yapmasının çok önemli olduğunu, İngiltere'deki gelişmiş sistem ile sinerji oluşturulabileceğini söyledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İslami bankacılıkta çıkış noktası Türkiye
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN