Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bavulu Afrika'ya taşıyacaklar

Rusya'da sıkıntıya giren Türk tekstil ve hazır giyim sektörü, rotayı İran ve Afrika'ya çevirdi. Laleli'de faaliyet gösteren firmalar martta road show'a çıkacak

Giriş Tarihi: 21.2.2016
Bavulu Afrika'ya taşıyacaklar
Türk tekstil ve hazır giyim sektörü, küresel ekonomik krizin ardından bozulan siyasi ilişkilerden dolayı kayıplar yaşadığı Rusya'ya karşı Afrika kartını oynuyor. Yeni sezon açılışına rağmen Rus alıcıların yeterli miktarda alım yapmaması karşısında mali açıdan zayıflamaya başlayan Türk tekstilcileri, mart ayında İran, Gana, Nijerya, Fas, Tunus ve Cezayir'de road show'a çıkmaya hazırlanıyor. Laleli Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Giyasettin Eyyüpkoca, ekonomik durgunluğun sadece Rusya değil, İtalya, Fransa, İngiltere gibi ülkelerde de yaşandığını söyledi. Türk hazır giyim sektörü olarak mart ayında İran ve Afrika'ya road show hazırlığında oldukları bilgisini veren Eyyüpkoca, "Biz hazır giyim satıyoruz. Fuardan ziyade bu tür tanıtım turları düzenlemek bizim için daha avantajlı" dedi.

FİYATI İNDİRDİLER

Eyyüpkoca, geçtiğimiz günlerde İngiltere'de düzenlenen Pure London ve ABD'deki Magic Show'un bile yeterince verimli olmadığını belirterek, "Bu yıl tekstil ve hazır giyim sektörü açısından zorlu olacak. Ancak Afrika'da potansiyel görüyoruz" diye konuştu. Laleli ve Osmanbey piyasasında ihracatı artırmak için fiyatları yüzde 30 düşürmelerine rağmen ciroyu artıramadıklarını belirten Dosso Dossi Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Eraslan da, "Fiyatları indirdik. Buna rağmen satış yok. Alternatif pazar şart" dedi.

RUSLAR'IN SERMAYESİ ERİYOR
Giyasetin Eyyüpkoca, Rusların alım gücünün iyice düştüğünü söyledi. Ülkedeki harcama dengesinin Laleli'ye de yansıdığını belirten Eyyüpkoca, yeni sezonun iyi açılmadığını söyledi. Ruslar'ın ekonomik kriz nedeniyle sermayelerinin eridiğini belirten Eyyüpkoca, "Geçmişte 50 bin dolarQ sermayesi olan Rus'un şimdi parası azaldı. Onlar da seçici olmaya başladı. Ürünleri iyice inceleyip öyle alıyorlar. Şu sıralar sadece Rusya'ya çalışan firmaların durumu zor" dedi.

SIRBİSTAN İKNAYA GELDİ
Rusya'ya yapılan tekstil ve hazır giyim ihracatında 'Made in Turkey' etiketine karşı zorluklar yaşanmaya devam ediyor. Osmanbey Tekstilci İşadamları Derneği (OTİAD) Başkanı İlker Karataş, bu nedenle Osmanbeyli birçok firmanın Sırbistan ve Gürcistan'da üretim yaptırıp, bu ülkelerden Rusya'ya ihracatı denediğini söyledi. Geçtiğimiz günlerde Sırbistan'dan ülkeye Türk tekstilcilerini yatırıma davet etmek için üst düzey bir grubun OTİAD'ı ziyaret ettiğini açıklayan Karataş, "Sırbistan bu işe çok ciddi odaklanmış durumda. Türk firmalarına oldukça uygun yatırım fırsatları sunuyorlar" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bavulu Afrika'ya taşıyacaklar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN