Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Fener 165 milyonu kasasına koyuyor

Fenerbahçe sermaye artırımını bu hafta yapacak. 4 milyon hissenin satışından 164.5 milyon TL gelir sağlanacak. Elde edilen kaynakla tahvil borcu ödenecek

Giriş Tarihi: 21.2.2016
Fener 165 milyonu kasasına koyuyor
Halka açıldığı 2004'ten bu yana elinde bulundurduğu 'borsada piyasa değeri en yüksek kulüp' olma unvanını geçen hafta şampiyonluk mücadelesi verdiği Beşiktaş'a kaptıran Fenerbahçe, finansal olarak tarihinin en kritik haftasına giriyor. 25 milyon lira olan sermayesini, 4 milyon lira artırarak 29 milyona çıkarma kararı olan Fenerbahçe, 4 milyon adetlik hisse satışını 26 Şubat'ta tamamlayacak. Her bir hisse için 41.14 TL fiyat belirlenirken, Fenerbahçe bu satıştan 164.5 milyon lira gelir elde edecek. Hisse satışı sırasında, borsadaki mevcut ortaklara alım önceliği verilecek.

295 MİLYON TL GELİR

Hisse satışının tamamlanmasının ardından Fenerbahçe'nin halka açıklık oranı yüzde 24.13'ten 34.6'ya çıkacak. Fenerbahçe Spor Kulübü Derneği'nin, futbol takımını da bünyesinde bulunduran şirketteki payı yüzde 75.8'den 65.4'e inecek. 2004'te sermayesinin yüzde 15'ini halka arz ederek 39.4 milyon TL gelir elde eden Fenerbahçe, daha sonra gerçekleştirdiği hisse satışlarıyla da 90 milyon lirayı kasasına koymuştu. Önümüzdeki hafta yapılacak sermaye artırımından elde edilecek gelirle, Fenerbahçe'nin borsadan sağladığı kaynak 294.8 milyon liraya ulaşacak.

TAHVİL ÖDENECEK

Fenerbahçe, tahsisli olarak gerçekleştireceği sermaye artırımından elde edeceği gelirle, öncelikle martta vadesi dolacak olan 100 milyon lira tutarındaki tahvilin geri ödemesini gerçekleştirecek. Hisse satışının tamamlanmasının ardından Fenerium'un halka arzını da planlayan Fenerbahçe, bu operasyonlarla finansal borçlarını ve dolayısıyla faiz yükünü hafifletmeyi planlıyor. 6 aylık dönemi 61.6 milyon TL zararla kapatan Fenerbahçe'nin toplam borcu 1.1 milyar seviyesinde bulunuyor. Hisse senetleri yıl başından bu yana yüzde 18.7 yükselen Fenerbahçe'nin piyasa değeri 1 milyar 104 milyon seviyesinde bulunuyor. Aynı dönemde yüzde 126 yükselen Beşiktaş'ın piyasa değeri ise 1 milyar 171 milyon liraya ulaştı.

YABANCI ALIMI BAŞLADI
Süper lig'de maç fazlasıyla lider durumda bulunan Fenerbahçe, UEFA Avrupa Ligi'nde ise Lokomotiv Moskoa'yı iki farkla yenerek çeyrek final için ilk adımı attı. Yabancı yatırımcılar da uzun yıllık sonra ilk defa hissede alıma geçti. Yabancılar ocak ayında Fenerbahçe hisselerinde 1.6 milyon dolarlık net alım gerçekleştirdi.

YATIRIMCIYA 'TRANS' ŞOKU
Tarih 20 Kasım 2015, Saat 17:30... Galatasaray Kulübü eski başkanı Faruk Süren'e ait olan Transtürk Holding tarafından yapılan bir açıklama, Gözaltı Pazarı'nda işlem gören şirketin borsadaki 7 bin ortağının, bitmek üzere olan umutlarını yeniden yeşertti. Faaliyet göstermeyen durumda olan şirkete Acun Ilıcalı'nın ortak olacağı bildirildi. Öyle ki, borsa kotundan çıkarılma aşamasına gelen şirketin, gerekli şartların sağlanması koşuluyla, Acun Medya ile birleştirilmesi için düğmeye basılmıştı.

BORSA TARİHİNE GEÇTİ

Bu açıklama, Transtürk Holding hisselerine borsada tarihi bir rekor kırdırdı. 20 Kasım'da 0.18 TL olan hisseler, 11 Aralık'ta 1.80 TL'ye kadar çıktı. 15 gün üst üste tavan fiyata yükselerek, borsada en uzun süre tavan fiyattan işlem gören şirket unvanını eline geçiren Transtürk Holding, bu dönemde yüzde 900, başka bir ifadeyle tam 10 kat yükseldi. Herhangi bir faaliyeti bulunmayan şirketin piyasa değeri de 4.6 milyon liradan 46.1 milyon liraya ulaştı. Daha sonra gelen satışlarla gevşeyerek 1.24 TL'ye inse de, Transtürk hisseleri 20 Kasım'dan bu yana yüzde 589 ile borsanın en fazla değer kazanan hissesi oldu.

ANLAŞMA BOZULDU
Cuma akşamı yapılan açıklamada hisse satış sözleşmesinin feshedilmesine karar verildiği bildirildi. SPK'ya başvuru dahi yapılmadan anlaşmadan vazgeçilmesi üzerine yatırımcılar SPK'ya şikâyet maili gönderdi. Borsa kotundan atılma riski bulunan şirketin ortakları, hisse hareketinden kimin menfaat sağladığının da tesbitini istedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fener 165 milyonu kasasına koyuyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN