Türkiye'nin en iyi haber sitesi

760 bin 'toplum yararına' çalıştı

Toplum yararına düzenlenen 21 bin programdan yararlananların sayısı 760 bine ulaştı. Çalışma Bakanı Soylu, geçen yıl da 9 bin 600 programa 235 bin kişinin katıldığını belirtti

Giriş Tarihi: 22.2.2016
760 bin 'toplum yararına' çalıştı
Hükümetin büyük önem verdiği 'toplum yararına çalışma' programı işsizlere istihdam umudu oldu. Asgari ücretle işveren programından yararlananların sayısı önceki yıla oranla ikiye katlandı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, toplum yararına düzenlenen 21 bin programdan yararlananların sayısının 760 bine ulaştığını açıkladı. Soylu, geçen yıl da toplum yararına 9 bin 600 programa yaklaşık 235 bin vatandaşın katıldığını söyledi. Hiçbir geliri olmayan, sosyal yardım almayan ve işsiz olan kitleleri hedef alan program, işsizlerin işgücü piyasasından kopmasını önlüyor.

2.4 MİLYAR KAYNAK

Bakan Soylu, yaklaşık 2.4 milyar liralık kaynak aktarılan aktif işgücü programlarından da bugüne kadar yaklaşık 1 milyon 690 bin kişinin yararlandığını söyledi. Türkiye İş Kurumu'nun geçen yıl kayıtlı 2 milyonu aşkın işsizin 890 binini işe yerleştirdiğini belirten Soylu, bunların üçte birinin de kadın olduğunun altını çizdi.

DÖRT KOLDAN DESTEK VERİLİYOR
Hükümet, pasif işgücü kapsamında işini kaybedenlere işsizlik ödeneği, ücret garanti fonu, iş kaybı tazminatı, kısa çalışma ödeneği ile destek veriyor. Bakan Soylu, desteklere ilişkin şu bilgileri verdi: "Geçen yılın sonuna kadar 4.3 milyon kişiye 10.6 milyar lira işsizlik sigortası ödemesi yapıldı. Kısa çalışma ödeneğinde 2005'ten bu yana 228 bin kişiye 210 milyon lira, ücret garanti fonu kapsamında 59 bin kişiye 125 milyon lira ödeme yapıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
760 bin 'toplum yararına' çalıştı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN