Borçlar erteleniyor hibe desteği geliyor

Başbakan Davutoğlu, turizm eylem planını açıkladı: Acentalara uçuş başı 6 bin dolar destek verilecek. Sektörün 288 milyonluk borcu ertelenirken, 255 milyon hibe desteği sağlanacak. Turizmci ihracatçı sayılacak

Giriş Tarihi: 23.2.2016
Borçlar erteleniyor hibe desteği geliyor
Türkiye'nin en kritik sektörlerinin başında gelen turizme doping etkisi yapacak eylem planı açıklandı. Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından açıklanan 9 maddelik plan kapsamında acentalara uçuş başı 6 bin dolar destek verilecek. Sektöre doğrudan 255 milyonluk hibe desteği sağlanacak. "Sektörün 288 milyon TL'lik ödemesi ertelenecek" diyen Davutoğlu, turizm sektörünü korumaya dönük tedbirlerin yer aldığı "2016 Turizm Eylem Planı" ile ilgili şunları söyledi:
UÇUŞ BAŞI 6 BİN DOLAR DESTEK: 1 Nisan-31 Mayıs 2016 tarihleri arasında, tüm ülkelerden turist getiren A Grubu seyahat acentelerine uçuş başı 6 bin dolar destek veriyoruz. Kapsamını genişleterek, bütün dünyadan gelecek turistlere bu desteği uyguluyoruz.
KREDİ KULLANMA İMKÂNI: Turist getiren A Grubu seyahat acentelerine kredi garanti fonu teminatıyla kredi kullanma imkânı sağladık. Turist getirecek ülke sayısı 13 olarak belirlenmişken, 2016'da bu desteği 26'ya çıkardık. Kredi başvuru tarihinden bir önceki yıl en az 400 bin turist getiren A Grubu seyahat acentelerine kredi garanti fonu kefalet desteğiyle 100 milyon TL'ye kadar kredi kullanma imkânı sağlandı.
BORÇLARDA ÖDEME KOLAYLIĞI: Turizm sektöründe muhtemel bir daralma ya da kredilerin geri dönüşünde yaşanabilecek sorunlar söz konusu olduğunda sektör firmalarının banka borçlarının yeniden yapılandırmaya gidilecek.
İHRACATÇI STATÜSÜ VERİLDİ: Konaklama ile deniz turizmi tesislerinden bir önceki yıl 750 bin dolar döviz getirenler bundan sonra ihracatçı sayılacak. Daha önce var olan 1 milyon dolar şartını 750 bin dolara indiriyoruz. Böylece, bu destek kapsamına giren şirketler Eximbank kredilerinden yararlanma, kredi işlemlerinde kolaylık gibi avantajlardan doğrudan istifade edecekler.

Başbakan Davutoğlu beklenen açıklamayı yaptı

'RUS TURİST SAYISINDA AZALMA BEKLEMİYORUZ'
Bu teşviklerin Rusya'dan gelen turist sayısına katkı sağlayacağını düşünüyorum. Halkların tercihlerini siyasi kararlarla değiştiremezsiniz. Rus turistler Türkiye'ye geldiler ve sevdiler. Bunu bir siyasi kararla değiştirmek, turizmi yaptırımlar üzerinden siyasi silah gibi kullanmak hiçbir iktidara yaramaz. Bir miktar etki olur ama Rus turistler bir şekilde yolunu bulup Türkiye'ye gelecek. Ümit ederim bu teşviklerle Rusya'dan gelen turist sayısı azalmayacak. Türkiye'nin cazibe merkezi olmaya devam edecek.

KİRA BEDELİNE ERTELEME GELDİ
Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan tahsisli tesislerden alınan kira bedellerinin 2016 yılı ödemelerinin ertelenmesi ve 3 eşit taksitte ödenmesidir. Bu bedeller ertelenecek ve 3 eşit takside yayılacak.
* ÖDEME 3 YILA YAYILACAK: Bakanlık belgeli konaklama tesislerinin ecrimisil bedellerinin 2016 yılı ödemelerinin ertelenmesi ve takip eden 3 yılda 3 eşit taksit ödenmesi hususunda gerekli düzenlemeler yapılacak.
* su ve katı atık desteği: Çevreye duyarlı konaklama tesisi belgeli işletmelere verilen enerji desteğine ek su, atık su ve katı atık bedellerinde en düşük tarife uygulanacak. Fark Hazine tarafından karşılanacak.
* DENİZE TEŞVİK: Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan belgeli deniz turizmi tesislerini Ekonomi Bakanlığı'nın teşviklerinden faydalandırıyoruz.
* 255 MİLYON TL HİBE: Sektöre doğrudan 255 milyon TL hibe desteği sağlıyoruz. 288 milyon TL'lik ödemelerini erteliyoruz ve 3 yıla yayılmış şekilde ödeme kolaylığı getiriyoruz.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Borçlar erteleniyor hibe desteği geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN