Devlet katkısı BES'i daha da hızlı büyütüyor

Giriş Tarihi: 24.2.2016
Devlet katkısı BES'i daha da hızlı büyütüyor

Her yıl Bireysel Emeklilik Sistemi'ne 1 milyona yakın yeni katılımcının dahil olduğunu söyleyen MetLife Genel Müdürü Deniz Yurtseven, bu büyümede %25'lik devlet katkısının da olumlu etkisi olduğunu belirtti.

2015 yılı sonunda, Bireysel Emeklilik Sistemi'ndeki katılımcıların fon tutarı toplamda 42.6 milyar liraya ulaştı. 2014 yılının başındaysa bu rakam 34.8 milyar lira seviyesindeydi. Bu da geçtiğimiz bir yılda katılımcıların fon tutarında 8 milyar liralık bir artış; bir başka deyişle %25'in üzerinde bir büyüme performansı elde edildiğini gösteriyor. 2014 ile 2015 yılı rakamlarını karşılaştırdığımızda, katılımcı sayısında da 900 bin civarında bir artış gözlemlediklerini söyleyen MetLife Genel Müdürü Deniz Yurtseven, sistemde 12 yılı geride bırakırken, halen yılda 1 milyona yakın yeni katılımcının sisteme dahil olmasını, sektör adına önemli bir başarı olarak değerlendi. Bunda %25'lik devlet katkısının da çok olumlu etkisi olduğunu söyleyen Yurtseven sözlerine şöyle devam etti: "Devlet katkısına baktığımızda buradaki fon tutarının, 2015 yılı başında 3 milyon lirayken bu yıl 4 milyon 800 lira düzeyine eriştiğini görüyoruz. Bu rakamların da işaret ettiği üzere, devlet katkısının sistemin gelişimi açısından değeri ve önemi çok büyük." BES'te 1 Ocak 2016 tarihi itibarıyla yeni bir dönem başladığını hatırlatan Deniz Yurtseven, BES'in yeni dönemde katılımcılara daha fazla avantaj sunduğunu belirtti ve konuyla ilgili şunları söyledi: "BES 3.0 ile birlikte ilk beş yılda katılımcılardan alınacak giriş aidatı ve yönetim gider kesintisi toplamı yıllık bazda aylık brüt asgari ücretin %8.5'i ile sınırlandı. Sözleşmenin beşinci yılından sonraysa bu başlıkta kesinti yapılmıyor. Bu düzenlemeyle birlikte, artık yeni katılımcılar sistemden çıkarken ne kadar çıkış aidatı ödeyeceği hakkında endişelenmeyecek ve bu sayede BES'e giriş kararını daha kolay verebilecekler. Bu durum şirketler açısından yepyeni bir fırsat alanı olarak düşünülmeli" dedi.

'BES'TEKİ DÜZENLEMELER SİSTEM İÇİN FAYDALI'
Deniz Yurtseven, "BES, Türkiye'de halen yeni bir sistem olarak değerlendirilebilir. Geçmişi sadece 12 yıl. Oysa ki sigorta sektörüne bakacak olursak, ülkemizde köklü bir geçmişi var. Dolayısıyla BES, katılımcılar açısından olduğu gibi düzenleyici, kurumlar açısından da yeni bir sistem. Bu çerçevede sistem işlerken gelişimiyle ilgili birçok yeni şey öğrenilebiliyor ve buna göre de yeni düzenlemeler yapılabiliyor. Şahsi görüşüm bu düzenlemelerin sisteme faydalı olduğu ve bundan sonra da faydalı olacağı yönünde. BES'in Türkiye'deki gelişim çizgisine bakarsak, bu kadar kısa sürede sistemin bu denli gelişmesi, gelecek için de umut vaad ediyor" sözlerine yer verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Devlet katkısı BES'i daha da hızlı büyütüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN