Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Rusya’daki kayıplarımızı telafi edeceğiz"

Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, Türkiye ile İran arasındaki ticaret hacmini üst seviyelere çıkarmak için gayret göstereceklerini belirterek, "Oradan bir kaynak oluşturacağımızı, Rusya’daki kayıplarımızı telafi edeceğimizi düşünüyorum" dedi.

Giriş Tarihi: 24.2.2016 15:19
Rusya’daki kayıplarımızı telafi edeceğiz
Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, Türkiye ile İran arasındaki ticaret hacmini üst seviyelere çıkarmak için gayret göstereceklerini belirterek, "Oradan bir kaynak oluşturacağımızı, Rusya'daki kayıplarımızı telafi edeceğimizi düşünüyorum" dedi.

Elitaş, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye'nin İran ile ticaretini hızlı bir şekilde artıracağını belirten Elitaş, "2014'te yaptığımız serbest ticaret anlaşmasını 2016'da tercihli ticaret anlaşmasına dönüştürürsek İran'la olan ticaret hacmimizde iyi bir gelişmenin ortaya çıkacağını düşünüyorum. Nitekim muhatabımız bakanla, Kenya Nairobi'de görüştük. Önümüzdeki günlerde de Tahran veya Türkiye'de İranlı muhatabımızla birlikte Türkiye-İran arasındaki ticaret hacmini üst seviyelere çıkarmak için gayret göstereceğiz. Oradan bir kaynak oluşturacağımızı, Rusya'daki kayıplarımızı telafi edeceğimizi düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

Ayrıca Ekonomi Bakanı Elitaş, şubat ayı ihracat rakamlarının olumlu bir seyir takip ettiğini belirterek, Bu, 2015 yılı Şubat ayı rakamlarına göre bir miktar olumlu ve artış yaşanacağını düşünüyoruz" dedi.

Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, şubat ayı ihracat rakamlarının olumlu bir seyir takip ettiğini belirterek, Bu, 2015 yılı Şubat ayı rakamlarına göre bir miktar olumlu ve artış yaşanacağını düşünüyoruz" dedi.

Elitaş, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Dış Ticaret Kompleksinde düzenlenen "Vizyon Toplantısı"nda ihracatçı birliklerinin başkanlarıyla bir araya geldi.

İhracatın ve uluslararası ticaretin önündeki engelleri kaldırmak için gayret gösterdiklerini göstereceklerini dile getiren Elitaş, TİM kurulduğu günden bu yanda Türkiye'de 175 bine yakın ihracatçı olduğunu, ancak bunların devamlılığı her zaman sağlayamadığını söyledi.

"Her yıl yaklaşık 10 bin ihracatçı ihracat yaparken 9 bin ihracatçı da ihracattan geri çekiliyor" diyen Elitaş, ihracatçı sayısının 200 bine ulaşması gerektiği, neden 60 binden kaldığı meseleleri ihracatçı meclisleri ile tahlil edeceklerin dile getirdi.

"İhracatımız miktar cinsinden yüzde 2 arttı"

Elitaş, 2015'te ihracatın bir önceki yıla göre parasal yönden yüzde 8,7 daraldığını, bundan paritenin etkili olduğunu kaydederek, hesaplarına göre 12,9 milyar dolarlık pariteden kaynaklanan ihracat kaybıyla karşı karşıya kaldığını, ihracatın miktar cinsinden yüzde 2 arttığını vurguladı.

"Şubat ayında ihracatımız artacak"

İhracatta ocak ayında yaşanan azalmaya değinen ve bunun nedenlerini anlatan Elitaş, "Şubat ayı ihracat rakamlarımız olumlu bir seyir takip ediyor. Bu, 2015 yılı şubat ayı rakamlarına göre bir miktar olumlu ve artış yaşanacağını düşünüyoruz" ifadelerini kullandı.

Elitaş, hükümet programı çerçevesinde açıkladıkları reform paketlerini bir bir hayata geçirdiklerini dile getirerek, 1 Kasım seçimlerine giderken vatandaşa verdikleri taahhütleri yerine getirirken özel sektörün önündeki engelleri kaldırmak için yasal düzenlemeleri de gerçekleştirdiklerini söyledi.

Büyükekşi: "71 ekonominin 53'ünden daha iyi performans sergiledik"

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi de geçen yıl sadece dünya ekonomisinin değil dünya ticaretinin de daraldığını belirterek, küresel ticaretin yüzde 11 daralarak 15,2 trilyon dolara gerilediğini ve 2010'daki seviyesine geri döndüğünü söyledi.

İhracatta büyük düşüş yaşayan ülkelere örnek veren Büyükekşi, son 5 yılda ihracatını her yıl ortalama yüzde 10 artıran Çin'in bile 2015 yılını yüzde 2,9'luk kayıpla tamamladığını anımsattı.

Büyükekşi, Türkiye'nin ihracatının sadece yüzde 8,7 gerilediğini kaydederek, "Dünya ticaretinde önde gelen 71 ekonominin 53'ünden daha iyi performans sergiledik. AB'nin toplam ithalatından aldığımız pay 2014 yılında yüzde 1,12 seviyesinde iken 2015'te yüzde 1,21 ile Cumhuriyet tarihinin en üst seviyesine ulaştı" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Rusya’daki kayıplarımızı telafi edeceğiz"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN