Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cerattepe'yi istismar ettirmeyiz

Başbakan Davutoğlu, hukuki süreç bitene kadar inşaatın durduğu Cerattepe'de kamu düzeni ile ilgili istismarlara izin verilmeyeceğini söyledi

Giriş Tarihi: 25.2.2016
Cerattepe'yi istismar ettirmeyiz
Başbakan Ahmet Davutoğlu dün Artvin Cerattepe'deki madenle ilgili mesai yaptı. Sabah saatlerinde madenle ilgili protesto gösterilerinde başı çeken Yeşil Artvin Derneği'yle görüşen Davutoğlu, akşam üzeri Konya'da yaptığı açıklamada hukuki süreç bitene kadar inşaatın durdurulduğunu belirtti.

İLLEGALE İZİN YOK

Artvin'de Cerattepe'nin güzelliklerini koruyacaklarını ancak hukuk devleti kuralları içinde de kamu düzenini sağlayacaklarını söyleyen Davutoğlu, "Atılan adımlara yönelik yanlış bir uygulama olursa bunun da gereğini yaparız" dedi. Sivil toplum kuruluşlarıyla görüşmede Artvin heyetine olaylar sırasında "Cizre Artvin'dir, Artvin Cizredir" pankartları açıldığını hatırlatan Davutoğlu'nun, "Böyle görülürse, bu iş olmaz. Buna müsaade etmeyiz. Böyle olursa iş çevre meselesi olmaktan çıkar" dediği öğrenildi. Artvin heyetinin de bu ifadeyi sahiplenmediği belirtildi. Ziyarete gelen heyete hükümet adına bazı teminatlar verdiğini söyleyen Davutoğlu, şöyle devam etti: "Maden kapalı galeri sistemiyle çalışacak ve çevreye zarar verilmemesi için yerinde değil, taşınarak işlenecek. Taşınma sırasında açılması düşünülen yolun çevreye vereceği zarar da hesap edildi, madenin taşınması teleferikle yapılacak. Kesilen ağaçlar minimumda tutulacak. Hem çevre korunacak, hem de yeraltı zenginliklerimiz ekonomiye kazandırılacak."

MEHMET CENGİZ'E ÖDÜL

Konya Ekonomi Ödülleri töreninde de işadamı hemşehrilerine hitap eden Davutoğlu, "Bazı ajanlar, paralel yapılar içeride ve dışarıda bir karanlık tablo sunarken, işte bu ülke her zaman bütün zorlukları aşacak güce de kudrete de sahiptir" dedi. Davutoğlu, 2015 yılının ekonomi ödüllerini de dağıttı. Cengiz İnşaat'ın sahibi Mehmet Cengiz'e ait Eti Alüminyum A.Ş. de, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret A.Ş. gibi firmalarla birlikte ödüle layık görüldü. Eti Alüminyum A.Ş. 2014 yılı ihracat, 2014 yılı İSO ilk 500, 2014 en çok istihdam oluşturan firmalar dalında ödül aldı. Şirketin sahibi Mehmet Cengiz ödülü Başbakan Ahmet Davutoğlu'ndan aldı. Başbakan Davutoğlu, Konya'da Cizre şehidi Kemal Yılmaz'ın baba evini de ziyaret etti. Şehit babası İhsan Yılmaz'ın, 80'li yıllarda Almanya'da tanıştığı 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüşme isteğini öğrenen Davutoğlu hemen Gül'ü aradı. Gül'ün bir süre sohbet ettiği Yılmaz'ı İstanbul'a davet ettiği öğrenildi.

'3.5 MİLYAR AĞAÇ DİKTİK'

Temel atma töreninde Konyalı hemşehrilerine seslenen Davutoğlu, "Çevreye yeşile, suya, tabiata duyarlı olan herkes bilsin ki biz 13 yılda tam 3.5 milyar fidan diktik. Hayalimiz dünyadaki her insan için Türkiye'de bir fidan dikmek. Böylelikle ağaç sayımız da 7 milyar, 8 milyar olacak" dedi.

Cerattepe'yi istismar ettirmeyiz

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cerattepe'yi istismar ettirmeyiz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN