Konukoğlu: Şehirlere moral vermek gerek

SANKO Holding Onursal Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, Gaziantep'te sürekli yatırım yapmalarının temelinde şehri büyütme ve onunla büyümeye devam etme anlayışı olduğunu söyledi

Giriş Tarihi: 25.2.2016
Konukoğlu: Şehirlere moral vermek gerek
SANKO Holding Onursal Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, şehirler ve şirketlerin birbirinin ayrılmaz parçaları olduğunu belirterek, "Şehirler ve şirketler birbirini destekleyerek büyür. Şehirler şirketleri, şirketler şehirleri büyütmeli" dedi. Konukoğlu, sanayileşmesi, üretimi, istihdamı, ihracatı, kültür ve gastronomi turizmi ile sağladığı başarı nedeniyle herkesin gıpta ettiği Gaziantep'in şirketleri, şirketlerin Gaziantep'i büyüttüğünü söyledi. Yalnız şehirlerin veya yalnız şirketlerin büyümesinin söz konusu olamayacağına vurgu yapan Konukoğlu, gastronomi dalında UNESCO'nun "Yaratıcı Şehirler Ağı"na dahil ettiği Gaziantep'in bu başarısının da ortak aklın getirdiği işbirliği ve kenetlenmenin sonucu olduğunu kaydetti.

SANAYİCİLERE DÜŞEN GÖREV
"Şehirlere moral verilmeli" diyen Konukoğlu, bunuda ortak akıl anlayışının mümkün kılacağını, Gaziantep'te validen milletvekillerine, yerel yönetimlerden sivil toplum kuruluşlarına kadar elini taşın altına koyma kabiliyetine sahip herkesin katılımı ile bu anlayışı hakim kıldıklarını ve başarıyla uyguladıklarını anımsattı. Sivil toplum kuruluşlarının ve kent gönüllülerinin el ele verdiklerinde doğdukları ya da yaşam alanı olarak seçtikleri kentlerin daha yaşanabilir olmasını sağlayacaklarına dikkati çeken Konukoğlu, "Gaziantep'te bunu sağlamaya çalışıyoruz. Bu kentte yaşayan herkes her platformda bu amaç için çaba gösteriyor" diye konuştu. Gaziantep'in bilinçli sanayileşme ve istikrarlı büyüme süreci yaşadığını anımsatan Konukoğlu, bunda Gaziantepli sanayicilerin yatırımlarını Gaziantep'te yapmaları kadar, şirket merkezlerini başka illere taşımamalarının da çok büyük payı bulunduğunu bildirdi. Şirketlerin merkezlerini İstanbul veya diğer büyük kentlere taşımaları halinde, o şirketleri var eden kentlerin bir anlamda yalnız ve sahipsiz kalacağını vurgulayan Konukoğlu, "Bu da üretim, istihdam ve toplumsal dayanışmanın zayıflamasına neden olur. Ülke genelinde gelir dağılımı adil gerçekleşmez" ifadelerini kullandı. Sanayicilerin ve işadamlarının, doydukları yerin yanı sıra, doğdukları yere de yatırım yapmaları gerektiğinin altını çizen Konukoğlu, kendilerinin yatırımları planlarken biraz daha pahalıya mal etseler ve buna bağlı olarak daha az kazanacak olsalar dahi her zaman Gaziantep'e öncelik verdiklerini ifade etti. Konukoğlu, kendisinin sözü olan "Dünyada Türkiye, Türkiye'de Gaziantep" sözünün, bu anlayışın sloganı haline geldiğini ve her ildeki yatırımcıların bu doğrultuda planlama yapması gerektiğini belirtti. "Şehirler şirketlere, şirketler şehirlere sahip çıkmalı" diyen Konukoğlu, yatırımlar yapılırken bu düşünceden hareket edilmesi halinde, iller ve bölgeler arasındaki dengesizliğin ortadan kalkacağının veya azalacağının altını çizdi.

BİZDE 'PAYLAŞMAK MUTLULUKTUR' ANLAYIŞI HÂKİM
Bireylerin ve şirketlerin başarısında paylaşma duygusunun çok önemli rol oynadığını ifade eden Konukoğlu "Paylaşmak mutluluktur anlayışıyla hareket etmeliyiz. Sosyal sorumluluğumuzu bilmeliyiz. Teşvik amacıyla belirtiyorum, SANKO olarak bin 500'ün üzerinde üniversite öğrencisine karşılıksız burs veriyoruz. Her yıl 35 bin aileye gıda yardımı, 20 bin öğrenciye kıyafet ve kırtasiye yardımı gerçekleştiriyoruz. İnteraktif dil öğretimi programı DynEd'in Türkiye lisansını satın aldık ve Milli Eğitim Bakanlığı'na armağan ettik. Hayır işi nasiptir. Bize bunu nasip ettiği için Allah'a şükrediyoruz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Konukoğlu: Şehirlere moral vermek gerek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN