TÜRES'ten yemek çeki firmalarına kırmızı kart

Türkiye’de en çok işçi çalıştıran sektörlerin başında restoran ve lokantacılar gelmektedir. Bunun yanı sıra işletmelerimiz, binlerce kalem ürünün satın almasını gerçekleştirerek yüzlerce farklı sektöre canlılık katmakta ve kalbin vücuda kan pompaladığı gibi ekonomiye hareketlilik pompalamaktadır. Her geçen gün faaliyetlerini, ürün çeşitliliklerini ve hizmet kalitesini artırmasına rağmen kârlılık oranları keyfi uygulamalar sebebiyle düşmekte ve işletmelerimizin zor günler yaşamasına sebep olmaktadır.

Giriş Tarihi: 25.2.2016 12:42 Güncelleme Tarihi: 25.2.2016 14:39
TÜRES'ten yemek çeki firmalarına kırmızı kart
Yurt dışında uygulayamadıkları komisyon oranlarını Türkiye'de sektörün sahipsizliğinden faydalanarak uyguluyorlar…

Bilindiği gibi yemek çekleri 1990'ların sonundan itibaren iş hayatının bir parçası haline geldi. İşverenler yemekhane kurma ve işletme maliyetinden tasarruf için hızla bu alana yöneldi. Bu eğilim hem yemek çeki firmalarının sayısını hem de pazarın kısa zamanda büyümesini sağladı. Ayrıca gelişen online sistemlerde, kullanım ve ulaşım konforunu beraberinde getirmesinin doğal bir sonucu olarak online yemek sipariş firmalarının türemesine sebep olurken; zaten yemek çekleri konusunda sıkıntı yaşayan sektörümüze, günlük 4 TL sayfalama ücreti adı altında ücret talebi ve sipariş başına %10-%12 dolaylarında komisyon oranı uygulayarak olanca ağırlığıyla ayrı bir yük getirdi. Tüm bu gelişmelerin sonucunda, sektörün sahipsiz olduğunu görenler için Türkiye, en cazip pazarlardan biri haline geldi.

Cefayı sektörümüz çekiyor, sefasını aracılar sürüyor…

Milyonlarca insanın kullandığı, ve şirketlerin tabldot yerine personeline yemek harcaması aracı olarak kullanılan yemek çeklerindeki (ya da kartları) yüksek komisyonlara dur deme zamanı geldi. Kredi kartlarında yüzde 1 olan komisyon, yemek çeki firmalarında yüzde 9 ile 12 arasına çıkarak haksız kazançta başı çeker duruma geldi. Avrupa'da benzer uygulamalara baktığımızda %4, dünya genelindeyse %3-%4 gibi oranlarla karşımıza çıkan komisyon oranları, ülkemizde %10-%12 gibi kıyas kabul etmeyecek derece yüksek oranlarda uygulanmaktadır.

TÜRES'ten açık çağrı: Sektörü dikkate almaya davet ediyoruz…

Kısıtlı gelirlerine rağmen 100 liralık bir satıştan 12 lira komisyonu yemek çeki firmalarına vermek zorunda bırakılan ve "Sessiz Yığın" olarak görülen sektör temsilcilerimizin haklarını savunan ve "Sektörün Sesi" olarak müstahkem bir mevki alan TÜRES olarak, ülkemizde bu türden uygulamaları kabul etmenin mümkün olmadığının altını çiziyoruz. Tüm sektör temsilcilerimizce, ilgili firma yetkililerini yemek çekleri ve online yemek siparişi oranlarını bir an önce makul seviyelere düşürme konularında çözüme davet ediyoruz. Öte yandan tüm sektörümüze, bu sorunun çözümü için yapılacak en büyük eylemin kararlılık ve beraberlik içinde bir duruş sergilemek olduğuna dikkat çekiyoruz.

Sektörün sahipsizliğinden faydalandıkları için bunu yapabiliyorlar…

TÜRES olarak, tıpkı KDV oranının %18'den %8'e düşürülmesi konusunda gösterdiğimiz kararlılığı ve hedefe ulaşma başarısını bu konuda da göstereceğimizi; sektör temsilcilerimizin destek vermesi halinde TÜRES'in bu sorunu da çözeceğini ve bu konuyla ilgili sonuca yönelik çalışmalar içinde olduğumuzu kamuoyuna saygıyla duyururuz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
TÜRES'ten yemek çeki firmalarına kırmızı kart
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN