Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Zam formülü

Emekli olup Bağ-Kur kapsamında çalışanlardan yüzde 10'luk kesinti kalktı. Ancak yeni zammın kimleri kapsadığı ve hesabı konusunda kafa karışıklıkları var. İşte tüm sorulara ışık tutan yanıtlar.

Giriş Tarihi: 25.2.2016
Zam formülü
Emekli olup Bağ-Kur kapsamında çalışmaya devam edenlerin maaşlarından yapılan yüzde 10'luk kesinti, çıkarılan yasayla kaldırıldı. Kesintinin kaldırılması, kapsamdaki emeklilerin gelirini artıracak. Ancak bu zammın kimleri kapsadığı ve hesabı konusunda kafa karışıklıkları yaşanıyor. İşte bu konudaki tüm soruların cevapları:

Tüm çalışan emekliler bu düzenlemeden yararlanacak mı?

Emekli olduktan sonra Bağ-Kur kapsamında yani kendi adına ve hesabına çalışmaya devam edenler, bu düzenlemeden yararlanarak gelir artışına kavuşacak.

SSK'dan emekli oldum, bir işverenin yanında çalışıyorum. Bu düzenleme beni de kapsıyor mu?
Hayır
. 4/a (SSKhizmet akdiyle çalışanlar), 4/b (Bağ-Kur-kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlar) ve 4/c (Emekli Sandığıkamu görevlileri) kapsamında emekli ve yaşlılık aylığı alıp vergi mükellefi, şirket ortağı ve esnaf olarak kendi nam ve hesabına bağımsız çalışmaya devam edenlerin aylıklarından yapılan yüzde 10 oranındaki Sosyal Güvenlik Destek Primi (SGDP) kesintisi kaldırıldı. Düzenleme, başkasının yanında çalışan emeklileri değil, kendi işini kuranları kapsıyor.

Bir işverenin yanında çalışan emekliler için durum nedir?
SSK kapsamında yaşlılık aylığı alıp özel sektör işyerlerinde aylığını kestirmeden SSK kapsamında çalışmaya devam edenler ile Bağ- Kur ve Emekli Sandığı kapsamında emekli ve yaşlılık aylığı alıp SSK kapsamında çalışanların işverenleri, sigortalılara ödedikleri ücretten SGDP keserek SGK'ya aylık prim ve hizmet belgesi bildirmeye devam ediyor.

Kesintinin kalkması ne getirecek?
Emekli olup Bağ-Kur kapsamında çalışmaya devam edenlerden yüzde 10'luk SGDP kesintisi yapılıyordu. Bu kesinti yasayla kaldırıldı. Maaştan kesinti yapılmayacağı için emeklinin geliri artmış olacak.

Emekli yüzde 10 zam mı almış olacak?
Bu konuda hesap hataları yapılıyor. Bazı yayın organlarında emeklinin eline geçen paraya yüzde 10 eklenerek hesap yapılıyor. Ancak bu doğru değil. Maaşı bin lira olan emeklinin eline yüzde 10'luk kesinti nedeniyle 900 lira geçiyordu. Bu emeklinin eline kesintinin kalkmasıyla bin lira geçmeye başlayacak. Yani emeklinin geliri yüzde 11.11 artmış olacak. Eğer emeklinin eline geçen paraya yüzde 10 eklenseydi, hesabına her ay 900 lira yatan emeklinin geliri kesintinin kalkmasıyla 990 liraya çıkardı.

Kesintinin kalkması maaşlara ne zaman yansıyacak?
SSK ve Bağ-Kur kapsamında aylık alan emeklilere Nisan döneminde ödenecek aylıklarda Sosyal Güvenlik Destek Primi kesintisi yapılmayacak. Emekli Sandığı emeklilerinin Mart dönemi aylıklarından kesinti yapılmayacak.

Kimlere iade yapılacak?
Emekli Sandığı kapsamında emekli aylıklarını 3 aylık dönemler itibariyle alanlardan, kesintinin kaldırılmasının maaşa yansıyacağı döneme ilişkin aylıklarını almış olanlara iade yapılacak. Bunun için başvuruya gerek olmayacak.

KAYNAK: TAKVİM
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Zam formülü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN