Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dönüşüm ranta dönerse patinaj yaparız

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Ceylan, yüksek emsal artışlarıyla dönüşümden istifade eden yerel yönetim ve müteahhitler olduğunu söyledi

Giriş Tarihi: 26.2.2016
Dönüşüm ranta dönerse patinaj yaparız
3'üncü'Her Yönüyle Kentsel Dönüşüm Kongresi'nde dönüşüm sorunları masaya yatırıldı. Zirveye katılan Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan, kentsel dönüşümün amacından saptırıldığını kaydederek, yüksek emsal artışlarıyla dönüşümden istifade eden yerel yönetimler ve müteahhitler olduğunu belirtti. Ceylan, "3-4 katlı bir yerde 15 kata izin veren belediyeler artı kazançlar sağlamak istiyor. 6366 Sayılı Kentsel Dönüşüm Kanunu'nun asıl amacı riskli alanların dönüştürülmesini sağlamaktır. Çevre, altyapı düzenlemeleriyle insanlara yaşanabilir sokaklar, mahalle ve şehirler sunmaktır. Buna hep birlikte destek vermeliyiz ancak dönüşüm rant haline getirilmemeli. Sıkıntılarımız var ama el birliğiyle ileri götürmeliyiz, aksi takdirde patinaj yaparız" dedi.

İMAR MECLİSE SUNULACAK
81 ilde kentsel dönüşüm çalışmalarının etkin olduğunu ifade eden Ceylan, 2023 yılına kadar 6.5 milyon bağımsız birimin dönüşümünü tamamlamayı hedeflediklerini söyledi. Yeni şehirleşme politikasının başında yatay mimari uygulamalarının yer aldığını belirten Ceylan, yüksek bina uygulamalarının zorunluluktan geliştirilebildiğini dile getirdi. Ceylan, "Kültürümüzle çok da bağdaşmayan yüksek yapılar zaman zaman zorunluluktan oluyor. İnsanın yapısına uygun olarak yatay yapıları tavsiye ediyoruz, destekliyoruz" dedi. Yeni imar yasasının da hazırlandığını aktaran Ceylan, ilgililerden son görüşlerin alınarak en kısa süre içinde Meclis'e sunulacağını söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dönüşüm ranta dönerse patinaj yaparız
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN