Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yeni kimlikler 14 Mart'ta dağıtılıyor

Giriş Tarihi: 27.2.2016
Yeni kimlikler 14 Mart'ta dağıtılıyor

14 Mart'ta Kırıkkale'de yeni kimlik kartlarının dağıtımına başlanacak. Bu kartın vize muafiyeti olan ülkelerde pasaport yerine kullanılabileceğini söyleyen Bakan Elvan, "Reformların % 50, vaatlerin yüzde 82'sini tamamladık" dedi

Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan, yeni kimlik kartlarının 14 Mart'tan itibaren Kırıkkale'de dağıtılmaya başlanacağını söyledi. Elvan, akıllı kimlik kartı için "Vize muafiyeti olan ülkelerde pasaport yerine kullanılabilecek" dedi. Başbakan Yardımcısı Elvan, AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır ile birlikte ortak basın toplantısı düzenledi. 64'üncü Hükümet Eylem Planı'nda yer alan reformlara ilişkin açıklamalarda bulunan Elvan şunları söyledi:
VAATLERİN YÜZDE 80'İ TAMAM: 3 ay içinde gerçekleştirilmesi öngörülen 20 reformdan 10'u, 44 vaatten 36'sı olmak üzere toplam 46 eylem tamamlandı. İlk iki ayda TBMM'de görüşmeleri devam edenlerle birlikte gerçekleşme oranı reformlarda yüzde 50'ye, vaatlerde ise yüzde 82'ye ulaşmıştır.
TİCARET MALİYETİ AZALACAK: Ticaretin kolaylaştırılmasına ilişkin anlaşma yasalaştı. Anlaşmanın, ülkelerin gelişmişlik düzeylerine göre ticaret maliyetlerini yüzde 9.6 ila 23.1 arasında düşürmesi, ortalama ihracat süresini de yaklaşık 2 gün, ortalama ithalat süresini ise 1.5 gün azaltması öngörülüyor.
KIRIKKALE'DEN BAŞLANACAK: 14 Mart'ta Kırıkkale'de yeni kimlik kartlarının dağıtımına başlayacağız. Bu kartlar vize muafiyeti olan ülkelere yapılacak seyahatlerde pasaport yerine geçebilecek.
* CEMEVLERİ İÇİN ÇALIŞIYORUZ: Geçen hafta pazar günü Reformların Koordinasyonu ve İzlenmesi Grubu olarak, 7-8 bakanımızın katılımıyla yapılan çalışmaların genel bir değerlendirmesini yaptık. Adalet Bakanlığımız bu değerlendirmeler çerçevesinde çalışmanın üzerinden geçiyor. Önümüzdeki günlerde bunu da, nihaileşir nihaileşmez kamuoyuyla paylaşacağız.

4 BİN 500 KAÇAKÇI TUTUKLANDI
Bozkır , Türkiye-AB ilişkileri için 2019'a kadar olan dönemi kapsayan eylem planı hakkında bilgi verdi. Bozkır, Eylem Planı'nda 96 kanun, 285 ikincil düzenleme ve 159 idari yapılanmanın hayata geçirilmesinin öngörüldüğünü söyleyerek şunları kaydetti:
YASAL DİSİPLİN: Eylem Planı önümüzdeki dönem için hem yasal açıdan bir disiplin getirecek hem de Türk ve AB kamuoyu Türkiye'nin 2019'a kadar hangi yasal düzenlemeli yapmak istediğini, planlaması için nasıl reformlar olduğunu net bir şekilde görecek. Kanunları sadece planlarla ilan etmek yeterli değildir. Bölgemizdeki kaosa rağmen, hükümetimiz en güçlü, içten ve kararlı mesajı Avrupa Birliği'ne vermektedir.
GÖÇTEN 6 MİLYAR EURO: Geçtiğimiz yıl yaklaşık 6 milyar euroluk bir kazanç sağlanan bir illegal göçten bahsediyoruz. Türkiye 4 bin 500 civarında kaçakçı organizatörünü tutuklamıştır. Geçen yıl 146 bin göçmeni yakalamış durumdayız. Suriye sorunu çözülemediği takdirde mevcut rakamlara milyonlarca ifade edilebilecek yeni rakamlar eklenebilir.

DEVAM EDEN REFORMLAR
Düzenleyici Etki Analizi uygulamasının hayata geçirilmesi.
Siyasi etik kanunu.
Siyasetin finansmanının şeffaflığının artırılması.
İmar rantından kamu payı alınması.
Geleneksel irfan merkezleri ve Cemevlerine hukuki statü tanınması.
Roman vatandaşların sorunlarının çözümüne yönelik adımlar atılması.
Darbe dönemlerinden kalan antidemokratik hükümlerin mevzuattan çıkarılması.
Kıdem tazminatında yaşanan sorunların çözülmesi.
Alt işverenlik çerçevesinde asıl işlerde çalışanların kamuda istihdam edilmesi.
İllerde yatırım, izleme ve koordinasyon başkanlıklarının görev ve hizmetlerine ilişkin standartların belirlenmesi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeni kimlikler 14 Mart'ta dağıtılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN