Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İtalyan Prysmian yatırımını Türkiye'ye kaydırdı

Giriş Tarihi: 29.2.2016
İtalyan Prysmian yatırımını Türkiye'ye kaydırdı

İtalyan kablo devi Prysmian, yüksek hız ve verimi görünce yatırımı Türkiye'ye kaydırdı. Grup ilk akademi yatırımını da Türkiye'ye yaptı

Asya ile Avrupa'yı Çanakkale Boğazı'nda denizaltından bağlayacak 380 kilowatt Çanakkale Boğazı Denizaltı Kablo Bağlantı Projesi'nin ilk fazını bitiren İtalyan Prysmian Group, ikinci fazı da 70 milyon euroluk yatırımla hayata geçirecek. Prysmian Yönetim Kurulu Başkanı Halil Kongur, "Benzer bir projeyi Fas ile İspanya arasında hayata geçiriyoruz. Bu şekilde Mudanya'da ürettiğimiz denizaltı kablolarıyla Afrika, Avrupa ve Asya'yı birbirine bağlamış olduk" dedi. 50 ülkede 20 bin çalışanı olan grubun hızlı büyümeyi görünce bütün yatırımlarını Türkiye'ye kaydırdığını dile getiren Kongur, "3 yılda 45 milyon lira yatırım aldık. Türkiye grup içinde kârlılıkta ilk 3 ülkeden biri haline geldi. Bakır kablo üretiminin tamamını artık Türkiye yapacak" dedi.

ilk akademi Türkiye'ye

Grubun cirosunun 7 milyar euro olduğunu bunun 300 milyon eurosunu Türkiye'nin yaptığını dile getiren Kongur, "Mudanya'da 22 bin çeşit kablo üretiyoruz. Bu kapasite grubun sadece 3-4 fabrikasında var" dedi. Kongur, grubun akademisini ise 700 bin euro yatırımla ilk kez Türkiye'de kurduğunu kaydetti.

Fiber gelince bakır kablolar boşa çıktı

Telekomünikasyon sektörünün hızla fibere geçmesinden sonra bakır kabloların boşa çıktığını belirten Kongur, "Bakırdan boşalan üretim hattını yeni yatırımlar için kullanıyoruz" dedi. Bakır gibi değerli bir madeni toprağa gömmeyi kimsenin tercih etmediğini dile getiren Kongur, "Türkiye fibere fırtına gibi girdi. Avrupa'dan aşağı kalır yanımız yok" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İtalyan Prysmian yatırımını Türkiye'ye kaydırdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN