'su :"Türkiye'ye inanıyoruz"

'su , "Son beş yılda yaklaşık 11 milyar ABD Doları yatırım yaptık, 2016 yılında da milyar TL yatırım yapacağız" dedi.

Giriş Tarihi: 29.2.2016 13:34 Güncelleme Tarihi: 29.2.2016 13:36
Sabancı Holding CEO'su :Türkiye'ye inanıyoruz

yılı finansal sonuçlarını düzenlenen bir basın toplantısıyla açıkladı. 2015 yılını ve Topluluk sonuçlarını değerlendiren Sabancı Holding 'su , "Sabancı Topluluğu için 2015 yılının operasyonel karlılığı arttırarak büyüdüğümüz, içinde bulunduğumuz sektörlerde hedeflerimize ulaştığımız bir sene oldu. 2015 yılı bizim için oldukça başarılı geçti. Faaliyet gösterdiğimiz tüm sektörlerde başarılı sonuçlara imza attığımız bir yıl oldu. 2015'te konsolide net karımızı yüzde 8 artırarak 2 milyar 236 milyon TL'ye çıkardık. Yine aynı dönemde banka dışı kombine FAVÖK'ümüzü ise yüzde 41 artışla 4.5 milyar TL'ye çıkardık" dedi.

2016'DA 5 MİLYAR TL YATIRIM YAPACAK

Toplantıda 2016 yılı planlarına da değinen Kurtul şu bilgileri verdi:"Bizim için bugüne kadar olduğu gibi içinde bulunduğumuz 2016 yılında da büyüme, karlılık ve yatırımcılarımıza değer yaratmak önceliklerimiz olacaktır. Bu sene ağırlığı enerji alanına olmak üzere yaklaşık 5 milyar TL yatırım yapacağız. 'Türkiye'nin Sabancı'sı' olarak ülkemize güvenerek yolumuza devam ediyoruz. Bu yıl içinde bulunduğumuz tüm sektörlerde kar odağımızı koruyarak büyüdüğümüz bir yıl olacak. Banka dışı kombine satışlarımızda yüzde 10 ila yüzde 15, banka dışı kombine faaliyet karımızda yüzde 20 ila yüzde 30; enerjideki faaliyet karımızda ise yüzde 40 ila yüzde 50 oranlarında büyüme bekliyoruz. 2016'da da inovasyon kültürümüz ve operasyonel mükemmellik anlayışımız ile yaptığımız her işte, faaliyet gösterdiğimiz her sektörde daima 'öncü' ve 'örnek' olma konumumuzla hedeflerimize koşmaya devam edeceğiz."

"HER 4 KİŞİDEN BİRİNİN ELEKTRİĞİNİ BİZ VERİYORUZ"-

Kurtul, enerji alanındaki faaliyetlere ilişkin olarak da, "Enerjisa olarak 2015'te operasyonel karımızı yüzde 119 artırarak, yatırım finansmanına ait kur riskini de başarıyla yöneterek, net karlılığa ulaştık. 2016 yılında yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanan santrallerimizin yenilenebilir enerji kanunundaki tarifelerden faydalanması önemli bir olumlu etki sağlayacaktır. Türkiye'de her 4 kişiden 1'inin elektriğini Enerjisa veriyor, bu Enerjisa'nın geldiği büyüklüğün de bir göstergesidir. Bugüne kadar Enerjisa ile yaklaşık 11 milyar USD yatırım yaptık. 2016 yılının ilk yarısında kurulu gücümüzü yüzde 48 artırarak 3700 MW'a çıkaracağız ve operasyonel mükemmelliğe odaklanacağız" dedi.

Enerji sektöründeki gelişmelere ilişkin açıklamalarda da bulunan Kurtul sözlerini şöyle sürdürdü:

"Elektrik dağıtımda yeni açıklanan 2016-2020 arasında kullanılacak tarife ve metodolojiyi sektörün önünü görebilmesi açısından olumlu değerlendiriyoruz. Bu yatırımlar, müşterilerin daha iyi hizmet almasını ve kayıp kaçak oranlarındaki iyileştirmelerle Türkiye'nin kaynaklarını daha verimli kullanmasını sağlayacaktır."

"BEYAZ ÇİMENTODA DÜNYANIN EN BÜYÜK İKİ ÜRETİCİSİNDEN BİRİYİZ"

Sabancı'nın çimento sektöründeki faaliyetleri hakkında da bilgi veren Kurtul şunları söyledi:"Geçtiğimiz yıl yatay seyreden iç talep ve daralan ihracat pazarlarına rağmen çimento şirketlerimiz, güçlü performanslarını devam ettirdiler. 2015 yılında kombine net karlarını geçen yıla göre yüzde 19 artıran şirketlerimizin geçtiğimiz beş yıl içindeki yıllık net karı ortalama yüzde 26 arttı. 165 milyon dolar yatırım yaptığımız Afyon Çimento fabrikası bu sene faaliyete geçmiş olacak. Dünya'nın en büyük iki üreticisinden biri olduğumuz beyaz çimento kategorisinde üretim kapasitemizi yüzde 35 arttıracak yatırıma Eskişehir Çimsa fabrikasında yeşil ışık yaktık. Bunun paralelinde çimento şirketlerimiz, sürdürülebilirliğe yatırım yapmaya devam etmekte ve sektörde bu alandaki farklılıklarını da pekiştirmektedirler."

"2015'TE SANAYİDE REKOR KARLILIK"

Zafer Kurtul sanayi grubunda yer alan şirketlerin performanslarıyla ilgili de şu değerlendirmeyi yaptı:"Sanayi şirketlerinde 2015'te de devam eden yatırım hamlesi, yeni müşteri ve yeni pazar hedeflerimizi güçlendirdi. Geçtiğimiz yıl rekor kar yakaladığımız ve büyüdüğümüz bir yıl oldu.Temsa Otobüs, sekiz yeni ürün lansmanına ek olarak, rekor üretim ve ihracat ile operasyonel karlılığını yüzde 39 artırdı. Temsa Otobüs Avrupa'daki güçlü konumuna ek olarak ABD'deki pozisyonunu daha da güçlendirdi. 2016 yılında ABD pazarındaki Temsa otobüs sayımızın binin üzerinde olmasını bekliyoruz. Son beş yılda karını yıllık ortalama yüzde 28 artıran Brisa ise 2015 yılında da rekor operasyonel karlılıkla pazar liderliğini korumuştur. Aksaray'da 300 milyon ABD doları tutarındaki ikinci fabrika yatırımımız tüm hızıyla devam etmektedir.Yalın üretim ve verimlilikle maliyetlerini düşüren Kordsa Global ise, 2014 yılında devreye alınan ve 100 milyon ABD doları yatırımla kurulan Endonezya fabrikasında hedeflenen tam kapasite kullanımına ulaşarak oldukça başarılı işlere imza attı ve net karı 2014 yılına göre yüzde 29 yükseldi."

"PERAKENDE YENİ SATIN ALMALARLA BÜYÜYOR"-

Sabancı Holding'in perakende alanındaki faaliyetlerine de değinen Kurtul:"Carrefoursa ile 2015 yılında 900 milyon TL yatırım yaptık. Satışları da bir önceki yıla göre yüzde 26 artırıp 3.9 milyar TL'ye çıkardık. Carrefoursa ve Kiler yıl sonu itibari ile birleşme işlemlerini tamamladı. Birleşme işlemleri sonrasında Carrefoursa sinerji fırsatlarından oldukça fayda sağlayacaktır diye düşünüyoruz. Carrefoursa önceki on yıllık sürede gerçekleştirdiği büyümeden daha fazlasını 2015 yılında gerçekleştirdi. 2016 yılı bu büyümenin karlılığa yansıtılmasına odaklanılan bir yıl olacak" dedi.Kurtul, Teknosa ile ilgili olarak da Teknosa'da online satışlarımızı yüzde 50 oranında artırmayı başardık. Türkiye'de satılan her 10 smart TV'den 5'ini, her 10 akıllı telefondan da 4'ünü Teknosa satıyor. Bu da gösteriyor ki Teknosa teknoloji perakendeciliğinde oldukça önemli bir yere sahip" açıklamasında bulundu.

"64 BİNE YAKIN ÇALIŞANIYLA BÜYÜK BİR AİLE"

İnsan kaynaklarına verdikleri öneme de değinen Kurtul, 2012 yılından bugüne kadar 8 bin yeni istihdam sağladıklarını belirtti ve sözlerine şöyle devam etti: " Sabancı Topluluğu "33" yaş ortalamasıyla oldukça genç bir organizasyon. Biz Sabancı Topluluğu'nda kadın istihdamına özellikle önem veriyoruz. "İşte eşitlik" felsefesi bizim savunduğumuz ve öncülüğünü yaptığımız önemli bir değerimiz. İşe alımlarda kadın-erkek oranımız yüzde 50-yüzde 50 seviyelerinde. Bu da aslında hedeflediğimiz yere geldiğimizin göstergesidir."


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sabancı Holding CEO'su :"Türkiye'ye inanıyoruz"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN