En zengin iki Türk Ülker ile Özyeğin

Giriş Tarihi: 1.3.2016
En zengin iki Türk Ülker ile Özyeğin

Ekonomi dergisi Forbes'un açıkladığı Türkiye'nin en zengin 100 ismi listesinde; Murat Ülker, Hüsnü Özyeğin ve Ferit Şahenk ilk üçü paylaştı. En zenginler sıralamasında 21 kadın yer aldı

Forbes Türkiye en zengin 100 Türk listesini açıkladı. Listenin zirvesinde 2.9 milyar dolar servetiyle Murat Ülker yer aldı. Geçen yıl 4.4 milyar dolar serveti bulunan Murat Ülker, bu yıl ise 2.9 milyar dolarlık serveti ile birinci olurken, Hüsnü Özyeğin 2.6 milyar dolar servetiyle ikinci sırada yer aldı.

LİSTEDE 21 KADIN VAR
Ortalama servet geçen yıla göre azalarak 863 milyon dolardan 821 milyon dolara indi. Toplam 114 kişinin bulunduğu listede 21 kadın zengin de yer aldı. Forbes Türkiye listesinde yer alan 31 milyarder rakamı geçtiğimiz yıla göre iki kişi azaldı. İlk 100'e 18 yeni isim girerken, geçen yıl 8 olan milyarder kadın sayısı bu yıl 5'e geriledi. İlk 100'deki 114 kişinin servetlerinin toplamı 94.7 milyar dolara inerken bu rakam geçtiğimiz yıl 100.4 milyar dolar seviyesindeydi. 2013'te listede toplamda 25.1 milyar gibi yüksek bir miktarda düşüş yaşanmıştı, 2008 yılındaki düşüş ise 54.1 milyar dolarla rekor kırmıştı.

MUSTAFA KOÇ'UN VÂRİSLERİ

Aileler bazında yapılan sıralamanın zirvesinde 8.7 milyar dolarla Koç ailesi, 6.2 milyar dolarla Sabancı ailesi, 4.9 milyar dolarla Şahenk ailesi ve 4.8 milyar dolar servetle Ülker ailesi ilk dördü paylaştı. Yılın hemen başında vefat eden işadamı Mustafa Koç da listede Mustafa Koç varisleri olarak yer buldu. Listeye ilişkin bilgiler veren Forbes Türkiye Yayın Yönetmeni Burçak Güven, "Forbes 100'de bu yıl 18 yeni isim var. Eren ve Fatih Özmen toplamda 1.7 milyar dolarlık servetleriyle 33'üncü sırada kendilerine yer buldu. ABD, Nevada'da kurulu şirketleri Sierra Nevada Corp., onları önümüzdeki yıl milyarder Türkler arasına taşıyabilir. Böylece listede servetini ABD'de edinmiş Türkler'in sayısı da Chobani Yogurt'un sahibi Hamdi Ulukaya, radar ve haberleşme teknolojileri üreten Hitit Corporation'ın kurucusu Yalçın Ayaslı ve Alexico Group'un sahibi İzak Şenbahar ile birlikte beşe çıkmış oldu" dedi.

KARAMEHMET VE DOĞAN ARTIK MİLYARDER DEĞİL
Geçen yıl 1 milyar 150 milyon dolarlık servetiyle 26'ncı sırada bulunan Çukurova Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Emin Karamehmet, bu yıl 66'ncı sıraya geriledi. Aydın Doğan da milyarderlikten düşen isimler arasında. Doğan'ın serveti 1 milyar dolardan 900 milyon dolara geriledi.

MUSTAFA KÜÇÜK HIZLI GİRDİ
Listede "milyarderler" ligine bu yıl yeni isimler katıldı. Akfen Holding'in patronu Hamdi Akın, LC Waikiki'nin sahibi Mustafa Küçük ve Taha Holding'in patronu Şefik Yılmaz Dizdar bu yıl milyarderler kulübüne katılan isimler oldu. Geçen yıl dolar milyarderi olan yedi ismin artık milyarder olmadığını aktaran Güven, "Limak Başkanı Nihat Özdemir ve kurucu ortağı Sezai Bacaksız daha önce milyarder olarak yer aldıkları listeye geri döndüler" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
En zengin iki Türk Ülker ile Özyeğin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN