Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Fildişi'ne şehircilik öğreteceğiz

Fildişi'nde temaslarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki ülke ticaret hacmini 2020'de 1 milyar $'a çıkaracaklarını belirterek, "Şehircilik birikimimizi anlatacağız" dedi

Giriş Tarihi: 1.3.2016
Fildişi'ne şehircilik öğreteceğiz
Fildişi Sahili'ne Türkiye'den ilk kez resmi ziyarette bulunan cumhurbaşkanı olan Recep Tayyip Erdoğan, iki ülke arasındaki ticaret hacminin 2020'de 1 milyar dolara çıkacağını söyledi. Erdoğan, "Yatırımların karşılıklı teşviki noktasında anlaşmalar imzaladık. İmza atmak kolay asıl olan bu anlaşmaları takip etmek, hayata geçirmektir. Şehircilik konusunda birikimlerimizi Fildişi Sahili ile paylaşabiliriz. Önümüzdeki dönemde kardeşlik ve atılım hamlesi devam edecek" dedi.

KARŞILIKLI ARSA TAHSİSİ

Fildişi Sahili Devlet Başkanı Alassane Vattara ile baş başa görüştükten sonra ortak basın toplantısı düzenleyen Erdoğan, Fildişi Sahili'nde adeta ikinci evlerine geldiklerini belirterek, "Çifte vergilendirme ve vergi kaçakçılığına engel olmak için anlaşma imzaladık. Savunma sanayi sektöründe artık Türkiye çok ciddi bir gelişim içinde, bu konuda paylaşabileceğimiz çok şey var. Sağlık ve tıp işbirliğiyle ilgili anlaşmaları imzaladık. Dışişleri Bakanlığı arasında işbirliği yapılmasına ilişkin mutabakat muhtırası, karşılıklı arsa tahsislerine yönelik imzalar atıldı. Her iki ülke de şanına yakışır birer büyükelçilik binasına kavuşacak" diye konuştu.

"İŞLERİ TAKİP ETTİRECEĞİZ"
Telekomünikasyon düzenleme kurulları arasında da mutabakat zaptı imzalandığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu ziyaretimiz vesilesiyle imzaları atarken, imzayı atmak kolay, aslolan bundan sonra bu işin takibidir. Bunları hayata geçirmektir. İmzayı at, rafa koy, sümenaltı et. Böyle çalışma olmaz. Yapacağımız çalışma birinci derecede bakan arkadaşlarımızın bu imzaları takip etmeleridir" dedi.

THY SEFERLERİ HER GÜN OLACAK
Önceki gece Fildişi Sahili Devlet Başkanı Alassane Vattara ile eşi Dominique Vattara'nın onuruna verdiği yemeğe katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Abidjan'ın nüfusunun yüzde 20-30'luk kısmının, bölge ülkelerden gelen göçmen nüfustan oluştuğunu öğrendiğini belirterek, "Bu durum özellikle göçmen nüfusunu bir yük ve sorun olarak değil ekonomik ve sosyal yaşamın önemli bir paydaşı gören konuksever Fildişi Sahili'nin anlayışının bir nişanesidir. Ben bunu 'Fildişi Sahili modeli' olarak adlandırmak istiyorum. Bu modelin bütün kıta ve dünya ülkeleri için örnek olmasını istiyorum" dedi. İstanbul Boğazı ile Abidjan'ı birbirine benzettiğini dile getiren Erdoğan, Abidjan'a şu anda Türk Hava Yolları'nın haftada 4 gün sefer yaptığını, bunu haftanın her gününe çıkarmak istediklerini belirtti. İki ülke arasındaki ticaret hacminin geçen yıl 330 milyon dolar olduğunu, bu yıl rakamın 390 milyon dolara çıkacağına işaret eden Erdoğan, "Şehri gezerken muazzam altyapı projelerine şahit oldum. Türkiye, bu süreçte Fildişi Sahili'nin yanındadır" dedi.

9 ANLAŞMA İMZALANDI
Türkiye ile Fildişi Sahili arasında işbirliğini geliştirmek için savunmadan sağlığa, telekomünikasyondan vergilendirmeye kadar 9 önemli anlaşma imzalandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Fildişi Sahili ziyaretinde konuştu

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fildişi'ne şehircilik öğreteceğiz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN