Güney Koridoru'na tam destek

Enerji Bakanı Albayrak, Türkiye'nin Güney Gaz Koridoru'nun arz güvenliği ve kaynak çeşitliliğine büyük katkı sağlayacağını söyledi

Giriş Tarihi: 1.3.2016
Güney Koridoru'na tam destek
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı , Güney Gaz Koridoru'nun enerji arz güvenliğine ve kaynak çeşitliliğine büyük katkı sağlayacağını belirterek, "Gerçekleştirilmesi için siyasi, teknik ve ekonomik alanlarda büyük özveri ile destek sağlamaya devam edeceğiz" dedi. Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de düzenlenen Güney Gaz Koridoru Danışma Kurulu Bakanlar Toplantısı'nda konuşan Albayrak, Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı'nın (TANAP) bel kemiği olduğunu belirterek, "TANAP'ın hayata geçirilmesi için çalışmalar hızlandırıldı. Şahdeniz ve Trans-Adriyatik Boru Hattı (TAP) konsorsiyumlarının da benzer adımları atarak proje takvimlerini öne çekmeleri, Güney Gaz Koridoru'nun bir an önce hayata geçirilebilmesi açısından büyük önem taşımaktadır" diye konuştu.

ÖNEMLİ KONUMDAYIZ
Türkiye olarak kazan-kazan prensibi çerçevesinde projede yer alan tüm tarafların kazançlı çıkacağı bir sonuca ulaşılacağına inandıklarını anlatan Albayrak, şunları vurguladı: "Ülkemiz çok yönlü enerji politikalarıyla sadece kendisinin değil aynı zamanda içinde yer aldığı bölgenin de enerji arz güvenliğini artırmaya yönelik hedeflerde önemli bir konumda." Albayrak'ı kabul eden Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev de Güney Gaz Koridoru'nun paydaş ülkelerin kaynak çeşitliliğini artıracağını söyledi.

BOTAŞ GAZ FİYATLARINI SÜBVANSE ETMEYECEK
Enerji Bakanlığı Müsteşarı Fatih Dönmez, BOTAŞ'ın zaman zaman piyasada doğalgaz fiyatlarını regüle etmek adına zorunlu yaptığı çapraz sübvansiyonlara, yılbaşından itibaren son verdiğini söyledi. Gaz depolama kapasitesini en az 4 katına çıkarmaya gayret edeceğiz. Bunun bir kısmı mevcut tesislerde rezervuar artışları olarak planlanırken bir kısmı da kapasite artışı şeklinde gerçekleşecektir" dedi. Fiziksel altyapıda önceliğin depolama tesisleriyle giriş kapasitesinin artırılması olduğunu vurgulayan Dönmez, "Komşu ülkelerle ters akış oluşturulmasını amaçlıyoruz. Kamuya ait depolama tesislerini BOTAŞ'a devredecek çalışmayı da başlattık" diye konuştu.

Berat Albayrak Bakü'de

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Güney Koridoru'na tam destek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN