Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İhracatta 14 ay sonra ilk artış

Şubatta yükselişe geçerek 10.8 milyar dolara ulaşan ihracat, kilogram bazında ise yüzde 28 arttı. TİM Başkanı Büyükekşi, İhracat Destek Paketi'ni beklediklerini söyledi

Giriş Tarihi: 2.3.2016
İhracatta 14 ay sonra ilk artış
Küresel ekonomiye ilişkin belirsizlikler ile jepolitik risklerin etkisiyle 14 ay üst üste gerileyen ihracat, şubatta ibreyi yukarı çevirdi. Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) dün açıkladığı rakamlara göre ihracat şubatta, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3.1 artarak 10 milyar 790 milyon dolara çıkarken, kilogram bazında da yüzde 26 yükseliş gerçekleşti. Bu yılın şubat ayında da parite ihracata 128 milyon dolarlık negatif etki yaptı.

ARTIŞ İHRACATÇIYA MORAL VERDİ
İhracat rakamlarının açıklandığı Karaman'da konuşan TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, 14 ay sonra gelen artışın moral olduğuna dikkat çekerek, "İhracatın gücüyle önümüzdeki dönemde ortalama yüzde 5'lik büyüme hedefine ulaşacağımıza inanıyoruz" dedi. İhracatta önceliklerinin yüksek katma değerli ürünler olduğunu vurgulayan Büyükekşi, bu konunun TİM için bir misyona dönüştüğünü söyledi. Büyükekşi, TBMM'den geçen ve yürürlüğe giren Ar-Ge Reform Paketi'nin hedefe ulaşmada büyük katkı sağlayacağını belirtti.. Büyükekşi, TİM ve ihracatçı birlikleri olarak bir süredir üzerinde çalıştıkları İhracat Destek Paketi'ne de değinerek, bundan ihracatın kısa sürede hızlı bir şekilde artmasını sağlayacağına inandıklarını dile getirdi.

34 ÜLKEYE TİCARET HEYETİ

Bu yıl dünyanın dört bir yanına ulaşmayı hedeflediklerini belirten Mehmet Büyükekşi, şunları kaydetti: "Dünya ticaretinin üçte birini, küresel ekonomisinin yaklaşık yarısını oluşturan 34 ülkeye ticaret heyeti düzenlemeyi planlıyoruz. Ayrıca 365 gün fuar mantığıyla hayata geçirmek istediğimiz Türkiye Ticaret Merkezleri projemizi İran, Birleşik Arap Emirlikleri, ABD, İngiltere ve Almanya'da açmaya başlıyoruz."

OTOMOTİV LİDER
2016'nın şubat ayında en fazla ihracatı 1 milyar 985 milyon dolarla otomotiv sektörü gerçekleştirdi. Söz konusu ayda en fazla ihracat artışı yakalayan sektör yüzde 41.4 ile savunma ve havacılık sanayi oldu.

AVRUPA'YA İHRACAT %11.8 ARTTI
En fazla ihracat yapılan ilk 5 ülke Almanya, İngiltere, Irak, İtalya ve Fransa şeklinde sıralandı. En fazla ihracat yapılan 30 ülke arasında, şubatta en yüksek ihracat artışı yüzde 46.8'le Ukrayna'da yaşandı. Şubatta ihracat AB'ye yüzde 11.8, Afrika'ya yüzde 17.3, Okyanusya'ya yüzde 20.1 ve Uzak Doğu ülkelerine yüzde 19.2 arttı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İhracatta 14 ay sonra ilk artış
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN