Kırmızı ette fiyat restleşmesi

Ette taban fiyat uygulamayana Bakan Çelik "Yanınıza mağaza açarız. ESK mağazalarını 60'tan 160'a çıkarırız" resti çekti. Sektör ise "Dayatma sürerse et satmayız" diyor

Giriş Tarihi: 2.3.2016
Kırmızı ette fiyat restleşmesi
Şubat ayı başında ete getirilen taban fiyat uygulamasına kasaplar uymayınca Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik resti çekti. Çelik, "Taban fiyata rağmen eti astronomik şekilde piyasaya arz ediyorsanız, yanı başınıza bir market açarız. Şu anda Et ve Süt Kurumu'nun (ESK) 60 mağazasını 160'a çıkarırız" dedi.

TEZGÂHTA ET SATMAYIZ DAHA İYİ
Bakan Çelik'in açıklamalarına sektörden tepki geldi. Yerel marketlerin çatı kuruluşu Türkiye Perakendeciler Federasyonu Başkanı Mustafa Altunbilek, "İşletme maliyetimiz yüzde 20. Üreticiden 24 liraya aldığımız et bize 36 liraya mâl oluyor. 36 liralık kıymayı 32'ye satarsak zarar ederiz. Tezgâhta et satmayız daha iyi" dedi. Taban fiyat kararı verilirken etin tanımının da yapılmadığına dikkat çeken Altunbilek, "Eğer 32 liraya et satarsak vatandaşı kandırmış oluruz. Kıyma diye yağlı et mi satalım?" diye konuştu.

HAZIR KIYMAYI HORTLATIR
Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Fazlı Yalçındağ de Bakan Çelik'in sözlerinin esnafı hedef almadığını söyledi. "Kâr haddimizin dışında kazanç sağlamıyoruz. Ancak İstanbul'daki kasapla Konya'daki kasabın maliyetleri aynı değil. Tek geçim kaynağımız et, marketlerle bu konuda yarışamayız" ifadelerini kullandı. Yalçındağ, hazır kıyma yeniden gündeme gelirse vatandaşa içerisinde ne olduğu belli olmayan karışım ürünlerin satışının başlayacağını söyledi. Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Bülent Tunç ise Bakan Çelik'in restinden memnun. Yıllarca üreticinin öcü gibi gösterilip ithalatın önünün açıldığını belirten Tunç, "Bakan Çelik'e teşekkür ediyoruz" dedi.

Bakan Faruk Çelik, "Bugün maliyeti belli bir kıymayı 40-45 liraya satma yoluna giderseniz, bu haksız kazanç karşısında bizim susmamız veya beklememiz söz konusu olmaz" diye konuştu.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kırmızı ette fiyat restleşmesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN