Avrupa'da muhteşem üçlük

Rönesans Holding, Hollandalı inşaat şirketi Ballast Nedam NV'nin % 99'unu satın aldı. Teknoloji perakende şirketi BİMEKS, Almanya’da şirket almak için harekete geçti. Avrupa’da turizm yatırımlarına soyunan Doğuş Grubu, Madrid’de 180 milyon euroya otel aldı

Giriş Tarihi: 3.3.2016
Avrupa'da muhteşem üçlük
Türkiye'de önemli başarılara imza atan şirketler, artık kabına sığamıyor. Gıdadan teknolojiye, inşaattan turizme birçok alanda yurtdışında şirket satın alan Türkler, dünya markası olma yolunda hızla ilerliyor. Bu alanda dikkat çeken isimlerden biri olan Rönesans Holding son olarak Avrupa'da önemli satın almalar gerçekleştirdi. İsviçreli Hergiswill ve Alman Heitkamp'ı bünyesine katan Rönesans, Hollandalı inşaat şirketi Ballast Nedam NV'nin de yüzde 99'unu satın aldı. Türkiye'de 139 mağazaya ulaşan teknoloji zinciri Bimeks Almanya'da bir perakende firmasını almak için görüşmelere başladığını duyururken, Doğuş Grubu da Madrid'de Hotel Villamagna'yı bünyesine kattı.

1) Rönesans şirket topluyor
Türk müteahhitlik sektörü dünya genelindeki agresif büyüme stratejisine hız kesmeden devam ediyor. Bu alanda dikkat çeken isimlerden biri olan Rönesans Holding, Avrupa'daki satın alımlarla faaliyet alanını genişletti. İsviçreli Hergiswill ve 124 yıllık Alman Heitkamp'ı bünyesine katan Rönesans, Hollanda'nın 139 yıllık inşaat şirketi Ballast Nedam NV'nin de yüzde 99'unu satın aldı. Bugüne kadar Avrupa'da dev satın almalar gerçekleştiren şirketin, bu bölgedeki ciro hedefi de son atılımlarla birlikte 1 milyar euroya yükseldi. Rönesans İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Cenk Düzyol, hedeflerinin dünyanın en büyük ilk 10 inşaat şirketi arasına girmek olduğunu söyledi. Üç kıtada 22 ülkede 37 bin çalışana ulaştıklarını belirten Düzyol, "Avrupa şehirlerinin en büyük projelerinde Rönesans İnşaat imzası bulunması, sadece bizim için değil ülkemiz için de gurur kaynağı. Türkiye, İsviçre, Almanya, Avusturya ve Finlandiya'daki projelerimizde 5 binden fazla çalışan istihdam ediliyor. Hollandalı Ballast Nedam şirketini aldıktan sonra Avrupa'daki toplam istihdamımız 7 bin üzerine çıkacak" dedi.

10'UNCU BÜYÜK FİRMA OLDU

Cenk Düzyol, Rönesans İnşaat'ın küresel ölçekte büyümesinin rakamlara da yansıdığını belirterek "Dünyanın en büyük 250 taahhüt şirketi listesinde, son 3 yılda yaklaşık 50 basamak yükselmeyi başardık. 2015'te dünya sıralamasında 37'nci, Avrupa'da ise 10'uncu şirket olduk" diye konuştu.

ÜNLÜ TÜNELDE TÜRK İMZASI
Rönesans'ın satın alımlarla gelen ilk somut başarılarından biri, dünyanın mühendislik harikalarından biri olarak gösterilen Gothhard Base Tüneli oldu. Rönesans, tünelin inşasında görev alan 4 şirketten biri . Bu da şirkete önemli bir referans sağlıyor. İnşaatı tamamlanan ve dünyanın en uzun tüneli olan İsviçre Alpleri'ndeki Gotthard Base, Avrupa'nın büyüyen yüksek hızlı demiryolu ağına entegre olacak. SABAH'ın da yerinde incelediği proje sayesinde Rotterdam ile Cenova limanları kesintisiz demiryolu ağıyla bağlanacak.

2) Bimeks Almanya'da zincir bakıyor
Yurtdışında hazır giyim alanında önemli satın almalar gerçekleştiren Türk şirketlerine, teknoloji perakendeciliği de ekleniyor. Sektörünün önemli isimlerinden Bimeks, Almanya'daki bir teknoloji perakendecisini almak için görüşmelere başladığını duyurdu. Şirketten KAP'a yapılan açıklamada, BİMEKS'in Almanya'da faaliyet gösteren bir teknoloji perakende şirketinin satın alınmasına yönelik fırsatları değerlendirmek üzere inHERA Capital (inHERAKurumsal Finansman Danışmanlık A.Ş.) ve Angermann M&A International AG ile bir gizlilik anlaşması imzaladığı belirtildi. BİMEKS, geçtiğimiz yıllarda İngiliz perakende devi Dixons Retail bünyesindeki Electro World'ü ve Avrupa'nın üçüncü büyük elektronik perakende şirketi Darty'nin Türkiye'deki faaliyetlerini de satın almıştı.

KİMLERLE GÖRÜŞÜYOR?
Perakende sektörü temsilcileri, kulislerde BİMEKS'in Alman EP Center'ı satın alabileceğine yönelik söylentiler olduğunu söyledi. Teknoloji perakendeciliği, yükselen kurdan dolayı kâr marjlarının düşük ve rekabetin yüksek olduğu bilinen bir sektör. Tedarikçilere karşı daha etkin olmanın yolu ise perakendecilerin pazardaki konumunu güçlendirmelerinden geçiyor. BİMEKS, 56 ilde 139 mağazasıyla faaliyet gösteriyor.

3) Doğuş Grubu Madrid'de Hotel Villamagna'yı aldı
Türk firmaları turizm alanında da Avrupa'da atağa kalktı. Yunanistan'da Astir Palace, Hırvatistan'da D-Resort Sibenik, İtalya- Capri Adası'nda Capri Palace ve Roma'daki Aldrovandi Palace'ı satın alan Doğuş Grubu, son olarak Madrid'de bulunan lüks Hotel Villamagna'yı 180 milyon euroya bünyesine kattı. İspanya'nın El Confidencial gazetesinin haberine göre, 6 aydır satışta olan lüks Hotel Villamagna'da kazanan taraf Doğuş Grubu oldu. Geçen yılın ortalarında satışa çıkan otel ile Kolombiyalı yatırımcı Jaime Gilinski de ilgileniyordu. Ancak fiyat üzerinde bir anlaşma sağlanamaması üzerine süreç sona erdi. Doğuş ile anlaşma sağlandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Avrupa'da muhteşem üçlük
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN