Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz"

, yle ilgili muhalefete "bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz" diye seslenerek "dünyada 442 adet var, 100'den fazla inşaat hâlinde, devam ediyor. Paris'in 60-70 kilometre dibinde nükleer santral var, New York'un 100 kilometre etrafında nükleer santral var. Bilgi sahibi olacağız ki fikir sahibi olalım ama bilgi sahibi olmadan konuşursak ancak cehalet üzerine konuşuruz" dedi.

Giriş Tarihi: 3.3.2016 22:41 Güncelleme Tarihi: 3.3.2016 22:56
Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz
Bakan Albayrak, bakanlığının 2016 bütçesiyle ilgili Meclis Genel Kurulu'nda yaptığı sunumda, küresel çalkantılara rağmen Türkiye'nin 2015 yılında enerji alanında hedefleri doğrultusunda büyüdüğünü söyledi. Özellikle Rusya'nın Ukrayna'ya müdahalesi, Irak'ta DAEŞ terör örgütünün eylemleri ve Suriye'de yaşanan sorunların enerji iş birliğine ve bölgenin arz güvenliğine etki ettiğine dikkat çeken Albayrak, "bir ateş çemberi içinde çok şükür ülkemizin ve milletimizin enerji ihtiyacını karşıladık, ihtiyacı olan enerjiyi sağladık" dedi.

ENERJİ TALEBİMİZ 2 KAT ARTACAK

Önümüzdeki 10 yılda Türkiye'nin enerji talebinin 2 kat artacağını kaydeden Albayrak, yine 10 yıllık süreçte enerji sektöründe 100 milyar dolarlık yatırıma ihtiyaç olduğunu dile getirdi. 2002 yılından bu yana Türkiye'nin enerji kapasitesini kat kat büyüttüklerini dile getiren Albayrak "Ülkemizin birincil enerji talebi 2014 yılında 123,9 milyon TEP -ton eşdeğer- dediğimiz rakamda gerçekleşti. Birincil enerji talebi içerisinde doğal gazın payı yüzde 32,5; kömürün payı yüzde 29,2; petrolün payı yüzde 28,5; hidroelektrik enerjinin payı yüzde 2,8'dir. Elektrik enerjisinde son 13 süreçte yıllık yüzde 5,5 büyüme yaşandı. 2002 yılında 132,6 milyar kilovatsaat olan tüketim 2015 yılında yaklaşık 2 kat artarak 264 milyar kilovatsaate ulaştı. 2002 yılında 129 milyar kilovatsaat olan elektrik üretimi, yüzde 100 artarak 2015 yılında 259,7 milyar kilovatsaate ulaştı.2015 yılı Ağustos ayında puan talep 43.289 megavata ulaşarak cumhuriyet tarihinin rekoru kırılmıştır" diye konuştu.

"EN BÜYÜK HASSASİYETİMİZ ÇEVRE DUYARLILIĞI"

Enerji yatırımlarında en büyük hassasiyetlerinin çevre duyarlılığı, işçi sağlığı ve güvenliği olduğunu kaydeden Albayrak, "Hem ülkemizin gelişmesine katkıda bulunacağız hem doğal kaynaklarımızı sonuna kadar kullanacağız hem de çevreyle de barışık bir Türkiye'ye yatırım yapacağız, bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın" derken AK Parti milletvekillerinden de alkış aldı. Albayrak önümüzdeki günlerde bakanlık olarak Kömür Kanunu ve Madencilik Veri Bankası'yla ilgili tasarıları Meclis'e sunacaklarını belirterek "Gelişmiş ülkelerde olduğu gibi, biz de kömürü ayrı bir kanun içerisinde ele alacağız ve bununla ilgili çalışmalarımız Bakanlığımızda devam ediyor. Karot ve veri bankası. Bu konuyla ilgili de madencilikteki karotları millî varlık olarak görüp madencilik veri bankasıyla ilgili çalışmaları yürütüp bunu da yasal düzenlemesiyle Meclise getireceğiz" diye konuştu.

"DOĞALGAZ TEMİNİNDE SIKINTIYLA KARŞILAŞMADIK"

Kış aylarında doğalgaz arzı ve temininde herhangi bir sıkıntıyla karşılaşmadıklarını, her senaryoya hazırlıklı altyapı oluşturmak için çalışmaya devam ettiklerini vurgulayan Albayrak, Doğalgaz konusunda depolama kapasitesine de büyük önem verdiklerini kaydetti. Elektrik altyapısının modernizasyonu çerçevesinde de 18 milyar liralık altyapı gerçekleştireceklerini bildiren Albayrak, elektrik santralleri hakkında da bilgi verdi. Albayrak "2015 yılında işletmeye alınan yeni santraller ve bu kapasitelerin artışı 4.288 megavat. Ülkemizde 2002 yılında 300 adet elektrik enerjisi üretim santrali varken bu sayı 2016 yılında 1.566'ya ulaştı. Mevcut santrallerin dağılımı: 561 hidroelektrik, 235 doğal gaz, 114 rüzgâr, 36 kömür, 21 jeotermal ve 156 adediyse diğer kaynak türlerine aittir" dedi.

NÜKLEER SANTRALLER: BİLGİ SAHİBİ OLMADAN FİKİR SAHİBİ OLUNMAZ

Enerji stratejilerinde lerin önemine de vurgu yapan Albayrak, nükleer santral eleştirilerine "Dünyada 442 adet nükleer santral var, 100'den fazla inşaat hâlinde, devam ediyor. Birileri diyor ki; 'Dünyadaki ülkelerde yok' Fransa, elektrik enerjisinin yüzde 70'inden fazlasını nükleerden karşılıyor. Paris'in 60-70 kilometre dibinde nükleer santral var, New York'un 100 küsur kilometre etrafında nükleer santral var. Bilgi sahibi olacağız ki fikir sahibi olalım ama bilgi sahibi olmadan konuşursak ancak cehalet üzerine konuşuruz" dedi.

ELEKTRİK DAĞITIM BEDELİ

Elektrik dağıtım bedeliyle ilgili de bilgi veren Albayrak "Türkiye'de aktif enerji bedelinin yanında alınan bedeller var: Perakende satış hizmet bedeli, sayaç okuma bedeli, kayıp kaçak bedeli, iletim bedeli, dağıtım bedeli. Tüm bunların hepsi iktidarımız döneminde değil. Bugün olan, geçtiğimiz yıl yasama noktasında, hayata geçirdiğimiz yasal düzenleme kapsamında, demin saydığım bu bedellerin bir kalemde birleştirilmesi noktasında yapılmış bir düzenlemedir" diye konuştu. Albayrak 200 kilovat elektrik tüketen asgari ücretli bir ailenin 2002 yılında elektrik faturasına ödediği oranın yüzde 20, bugün ise yüzde6,3 olduğunu kaydetti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN