Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Katar ve Türkiye'den kupa kardeşliği

Giriş Tarihi: 9.3.2016
Katar ve Türkiye'den kupa kardeşliği

Katar'la Türkiye futbolda işbirliği anlaşması imzalayacak. İstanbul'daki tesis ve stadyumları gezen Katar Dünya Kupası Komite Başkanı Al Thawadi, "Tesisler ve insan kaynağı büyüleyici" dedi

Dünya kupasına 2022 yılında ev sahipliği yapacak olan Katar'ın Dünya Kupası Yüksek Komitesi üyeleri Türkiye'deki tesisleri gezdi. Türkiye Futbol Federasyonu'nu (TFF) Riva tesislerini gezdikten sonra havadan Galatasaray'ın Türk Telekom Arena Stadyumu ve Beşiktaş'ın Vodafone Arena'sını gözlemleyen heyetin son durağı da Başakşehir Fatih Terim Stadyumu oldu.

AYNI YOLDA İLERLEYECEĞİZ
Türkiye'nin futbolda uzun süredir ilerlediğini, başarılı sonuçlar alarak Katar'dan daha gelişmiş bir durumda olduğunu belirten Katar 2022 Dünya Kupası Yüksek Komitesi Genel Sekreteri Hassan al Thawadi, "İki kardeş ulus olarak işbirliği yapacağımız birçok alan var. Türkiye'nin tesisler ve beşeri sermaye anlamında geldiği nokta çok büyüleyici. Bizden çok daha öndesiniz. Biz de yapacağımız yatırımlarla sizden sonra aynı yolda ilerlemeyi planlıyoruz" dedi. Türkiye Futbol Fedearasyonu'nun Riva'daki tesislerinin 18 aylık kısa bir sürede tamamlandığı bilgisini alan Thawadi, "İnanılmaz bir süre. Bu kadar kısa bir sürede böyle bir yerin yapılmış olması işin ne kadar profesyonel yapıldığını gösteriyor" dedi. Gençlik ve Spor Bakanı Çağatay Kılıç ile görüştüklerini, kendisinden Türkiye'de kısa bir sürede 29 yeni stadyumun yapıldığını öğrendiklerini belirten Thawadi, "Türk firmaları bu konuda önemli bir tecrübe kazandı. Kısa sürede ve zamanında stadyum yapabiliyorlar. Beşiktaş'ın stadyumu çok iyiydi ve kapasitesi de büyüktü. Galatasaray'ın stadyumu da zaten dünya çapında ünlü" diye konuştu.

BÜTÜN YOLLAR ROMA'YA!

STADYUMLAR KALİTELİ

Türk firmalarının stadyum inşaasında kalite ve zaman konusunda ilerlediklerini vurgulayan Thawadi, "Türk müteahhitlik firmaları uluslararası standartlarda iş yaptıklarını gösterdi. Aynı zamanda altyapı projelerinde de çok çalışan Türk firması var. Bu nedenle iki ülkenin işbirliği yapabileceği çok büyük şanslar var" şeklinde konuştu. İki ülkenin uluslararası klasmanda kulüpler çıkarma hedefi olduğunun da altını çizen Thawadi, "Türkiye Futbol Federasyonu bunu başardı. Biz de bu yolda ilerliyoruz. Ortak vizyonumuz bu yönde olduğu için işbirliği yararlı. Katar Futbol Federasyonu ile Türkiye Futbol Federasyonu arasında yapılacak işbirliğinin bir parçası da biz olacağız" dedi.

İŞBİRLİĞİ ANLAŞMASI İMZALANACAK
Türkiye Futbol Federasyonu Başkanvekili Servet Yıldırım ise iki ülke arasında yakın bir zamanda mutabakat zaptı (Memorandum of Understanding-MoU) imzalayacaklarını belirtti. Tesisler, know-how paylaşımı ve altyapı alanında iki ülkenin işbirliğine gideceğini belirten Yıldırım, "İki kardeş ülke olarak Katar ve Türkiye özellikle altyapı ve bilgi alanında birçok şeyi paylaşabilir. Katar ve Türkiye arasında işbirliği yapılabilecek çok alan var" dedi.

TFF Hasan Doğan Kamp ve Eğitim Tesisleri'ni ziyaret ederek incelemelerde bulunan Katar heyeti çim kalitesinden etkilendi. Tesisteki, çimler İngiliz kulübü Arsenal'in sahası ile aynı özelliklere sahip.

Katarlı heyet üyeleri, Riva'da çalışmalarını sürdüren profesyonel hakemlerle de bir süre görüşerek fotoğraf çektirdi.

Görüşmelerde, Katar Futbol Federasyonu ile Türkiye Futbol Federasyonu arasında yapılacak işbirliği anlaşması da gündeme geldi.

Toplantının ardından TFF Birinci Başkanvekili Servet Yardımcı, Hassan Al Thawadi'ye üzerinde ismi yazılı forma verirken, Katar heyeti de Servet Yardımcı ve Fatih Terim'e Katar'daki anıtlardan esinlenmiş satranç takımı ile hediye takdiminde bulundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Katar ve Türkiye'den kupa kardeşliği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN