Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Piyasalar Türkiye'nin gücüne inandı

Türkiye'nin yeniden Avrupa Birliği ile yakınlaşmasının ve küresel piyasaların dalgalı ancak genel olarak gelişmekte olan ülke para birimleri lehine iyimserlik devam ederken bankacılar, yarınki Avrupa Merkez Bankası faiz kararının piyasada yön belirleyici olacağını belirttiler. Suriyeli mülteci sorununun çözümü esnasında yeniden ivme kazanan Türkiye-AB ilişkilerinin kısa vadede ilk beklentilerden de daha yüksek bir miktar nakit ve vize muafiyeti ile sonuçlanacağı beklentisi dolar/TL'de dün aşağı yöne destek oldu ve TL gelişmekte olan ülke para birimlerinden pozitif ayrıştı.

Giriş Tarihi: 9.3.2016 11:42 Güncelleme Tarihi: 9.3.2016 12:16
Piyasalar Türkiye'nin gücüne inandı
Ancak bankacılar piyasalarda sert yön değişimlerinin ancak ECB kararı ile gerçekleşebileceğini belirtiyorlar. ECB'nin bu hafta gerçekleştirilecek
toplantısında düşük emtia fiyatlarının deflasyon riskini artırmasından dolayı para politikasında gevşemeye gitmesine neredeyse kesin gözüyle bakılırken, Çin'den gelecek bir dizi veri de gelişen ekonomilerdeki yavaşlama hakkında daha net fikirler verecek.

Yıllar boyunca süren krizin ardından bir de aşırı düşük enflasyon ile mücadele eden ECB'nin yarın yapacağı toplantıda faizleri artırmasına neredeyse
kesin gözüyle bakılırken, asıl önemli faktörlerin detaylarda gizli olması bekleniyor.

Piyasanın beklentisi 10 baz puanlık indirimle faizlerin negatif alanın daha derinlerine çekileceği olurken, bankanın 1.5 trilyon euroluk varlık alım
programında da bir değişiklik yapması bekleniyor. Bazı analistler aylık varlık alımlarının 10 milyar euro artırılmasını bekliyor.

Bankacılar yarınki ECB kararına kadar iç piyasada küresel seyrin izleneceğini ancak anlamlı bir yön değişikliği beklemediklerini belirttiler.

Dün akşam günü 2.92 civarında tamamlayan dolar/TL bu sabah saat 0842'de 2.9160/2.9170 seviyesinde işlem gördü. Dün akşam 3.07 civarında olan sepet bazında TL aynı saatte 3.0584/3.0596, 3.22 civarında olan euro/TL ise 3.2007/3.2033 seviyesinde işlem görüyor.


AB İLİŞKİLERİ

Bankacılar ilk etapta 3 milyar euro olarak öngörülen AB yardımı için artık 6 milyar euro ve belki de daha yüksek miktarların telaffuz edilmesinin dün TL'nin gelişmekte olan ülke para birimlerinden daha iyi bir performans göstermesindeki önemli etkenlerden biri olduğuna dikkat çektiler.

Avrupa Birliği liderleri Ankara'nın, Türkiye'den giden bütün göçmenlerin geri alınmasını öngören teklifini memnuniyetle karşılarken; Ankara'nın daha çok para, hızlandırılmış AB üyelik görüşmeleri ve daha hızlı vizesiz seyahat izni gibi taleplerinde prensipte anlaştı.

AB ayrıca 2018 sonuna kadar, ev sahipliği yaptığı Suriyeliler için Türkiye'ye daha önce söz verilen 3 milyar euronun üzerine 3 milyar euro daha
vermeyi teklif etti.

Anlaşmanın önemli detayları henüz belli değilken, liderler 17-18 Mart'ta yapılması planlanan bir sonraki zirveye kadar yetkililerden Türkiye ile
anlaşmaya ulaşılması için daha fazla çalışma yapmalarını istedi.

Öte yandan tahvil-bono piyasasında ise 11 Şubat 2026 itfalı yeni 10 yıllık gösterge tahvilde dün spot kapanış yüzde 10.45, valörde son işlem yüzde 10.41 bileşik seviyesinde gerçekleşti. İki yıllık gösterge olan 14 Haziran 2017 itfalı tahvilde ise dün spot kapanışta bileşik faiz yüzde 10.66, valörde son işlem yüzde 10.65 oldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Piyasalar Türkiye'nin gücüne inandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN