Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Elektrik borçlarına yeniden yapılandırma

TEDAŞ elektrik borçları için yeniden yapılandırma müjdesi verdi. 3 milyar lirayı aşan alacağın yeniden yapılandırması toplam 200 bin kişiye yeniden umut oldu.

Giriş Tarihi: 10.3.2016 12:07
Elektrik borçlarına yeniden yapılandırma
Türkiye Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (TEDAŞ), 3 milyar lirayı bulan alacağını yeniden yapılandırmak için hazırlıklara başladı. Yeniden yapılandırma kapsamında yaklaşık 200 bin borçlu bulunuyor. TEDAŞ'ın alacakları tarımsal sulama, resmi kurumlar ve belediyelerden oluşuyor.

Normal mesken konutlar ise bulunmuyor. Kayseri hariç 20 elektrik dağıtım bölgesinden de TEDAŞ'ın alacağı bulunuyor. Tarımsal sulama alacağının önemli bir bölümü Güneydoğu ve Doğu Anadolu Bölgesi'nden kaynaklanıyor. Yeniden yapılandırmayı düşündüklerini ifade eden üst düzey bir TEDAŞ yetkilisi, ilgili bakanlıklarla konuyla ilgili görüşmelerin olduğunu bildirdi. Edinilen bilgilere göre Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı ile yapılacak görüşmenin ardından elektrik borçlarının yeniden yapılandırılması için düğmeye basılacak.

3.5 MİLYAR BORÇ DEVRALINDI

Elektrik dağıtım şirketlerinin özelleştirmelerinde özelleşen dağıtım şirketlerinin bazı borç ve alacaklarını devraldıklarını belirten TEDAŞ yetkilileri "Devraldığımız alacaklar yaklaşık 3.5 milyar lira civarındaydı. Alacaklarımızın 2014'te çıkan 6552 yasa kapsamında bir bölümünü yapılandırdık. Bu kapsamda da tahsilatlar devam ediyor. Tabii bu alacaklar tahsili çok kabil olmayan alacaklar" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Elektrik borçlarına yeniden yapılandırma
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN