Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Denetçi kalktı suiistimal arttı

TTK'nın mimarı Tekinalp, iflas ertelemelerdeki suiistimallerin kaldırılan denetçi maddesiyle ilgili olduğunu belirterek, "O dönemde Ali Babacan ve TOBB o maddeyi kaldırttı" dedi

Giriş Tarihi: 11.3.2016
Denetçi kalktı suiistimal arttı
Türk Ticaret Kanunu'nda (TTK) yer alan iflas erteleme müessesinin kötüye kullanımı son dönemde artınca bankalar ve iş dünyasından tepkiler çoğaldı. Kanunun başmimarı İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Ünal Tekinalp, suiistimallerin olabileceğini öngördüklerini bu nedenle hem iflas erteleme kararı almak için iyileştirme projesi sunma hem de denetçinin bunu kontrol etmesi şartı getirdiklerini hatırlatarak, "Ancak dönemin Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve TOBB'un etkisiyle yeni TTK yürürlüğe girmeden değiştirildi. 6335 sayılı yasayla 'denetçi' ortadan kaldırıldı. Bu iflas erteleme müessesini düzenleyen 377'nci maddeye de darbe vurdu" dedi.

İÇTİHAT FORMÜLÜ
İflas erteleme müessesinin doğru kullanımı durumunda yararlı olduğunu söyleyen Tekinalp, kötü niyetli uygulamaların önlenmesi için bir öneride bulundu. Tekinalp, şöyle konuştu: "Kanuni düzenleme şart değil. Mahkemelerde bu konuda bir içtihat gündeme gelebilir. Örneğin, mahkemeler iflas erteleme kararını alırken, şirketin getireceği iyileştirme projesinde firmaya nakit para konulmasını isteyebilir. Böylece suiistimaller önlenebilir."

'PROFESYONELLER İŞİN İÇİNDE OLSUN'
İflas ertelemelerle ilgili bir şikâyet de İstanbul Ticaret Odası'nın Başkanı İbrahim Çağlar'dan geldi. Çağlar, "İflas ertelemelerde profesyoneller işin içinde olmalı. Bir firma müracaat ettiğinde incelemek zorundasınız. 'Bu iflas erteleme istedi biz de verelim'... Yok böyle bir şey. İncelenecek, gerekirse kayyum atanacak, burada suiistimaller olabilir. Hassas bir konu" diye konuştu. Karşılıksız çek konusuna değinen Çağlar, karşılıksız çekte hapis cezasının kalkmasının çekin itibarını zedelediğini dile getirdi. Çağlar, "2015'te 22 milyon 800 bin çek kesilmiş. Bunların tutarı 672 milyar lira. Karşılıksız çekin toplam kesilen çeke oranı yüzde 3.4. Bu rakam dünya ortalamasına göre düşüktür" dedi.

TTK'DA MADDE NASIL DEĞİŞTİ?
Yeni TTK'da iflas erteleme müessesesi 377'nci maddede düzenleniyor. Kanunda "Yönetim kurulu veya herhangi bir alacaklı yeni nakit sermaye konulması dâhil nesnel ve gerçek kaynakları ve önlemleri gösteren bir iyileştirme projesini mahkemeye sunarak iflasın ertelenmesini isteyebilir" deniyor. Bir şirket iflas erteleme sürecine gitmeden önce borca batık olma durumunun tespiti ise 376'ncı maddeye göre yapılıyor. Bu madde değişmeden önce şirketin borca batık durumda bulunduğu şüphesini uyandıran işaretler varsa, yönetim kurulunun, bir ara bilanço çıkarttırıp denetçiye vermesi, denetçinin de bu ara bilançoyu incelemesi gerektiği anlatılıyordu. Yeni TTK hazırlandıktan sonra bu madde değiştirildi. TTK'nın son halinde 'denetçi' ortadan kaldırıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Denetçi kalktı suiistimal arttı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN