Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Fiyat artışında lideriz

Giriş Tarihi: 11.3.2016
Fiyat artışında lideriz

Türkiye, konut fiyat artışında birçok gelişmiş ülkeyi solladı. Yüzde 18'le dünyada fiyatların en fazla arttığı ülke oldu. Knight Frank'ın raporunda, "Türkiye Ortadoğu'da yatırımcının limanı" denildi

Türkiye'de inşaat sektörü hızla gelişiyor. Ekonominin lokomotif sektörü her geçen gün yeni projelerle büyümesini sürdürürken konut fiyatları da aynı oranda artıyor. Fiyatlarda yıllık yüzde 18'leri bulan artış, 'balon' tartışmalarını da her zaman sıcak tutuyor. Ancak sektörün önde gelen temsilcilerine göre, Türkiye'de konut fiyatlarının daha ilerleyecek çok yolu var. Fiyatlardaki artışın taleple doğrudan orantılı olduğunu belirten patronlar, özellikle yabancıların konut alımında artış olduğuna dikkat çekerken, yurtiçinde de sektörün hatırı sayılır sadık müşterisi bulunduğunu belirtiyor. İngiltere merkezli küresel gayrimenkul şirketi Knight Frank'ın raporuna göre, 2015'te dünyada konut fiyatlarının en fazla arttığı ülke Türkiye oldu. Birçok gelişmiş ülkeyi artan emlak fiyatlarıyla sollayan Türkiye'de konut fiyatları yüzde 18.4 oranında arttı. Knight Frank, "Batı ile Doğu'yu birleştiren ve güçlü bir nüfus artışına sahip olan Türkiye'nin, Ortadoğulu yatırımcılar tarafından giderek daha fazla sığınılacak liman olarak görüldüğünü" belirtti.

ORTALAMA ARTIŞ YÜZDE 3
Avrupa'da artışın çift haneli rakamlarla yaşandığı ülkeler Türkiye, Estonya, Lüksemburg ve İrlanda oldu. İncelenen 55 ülkeden 42'sinde konut fiyatları arttı. Küresel çapta ise fiyatlar yüzde 3 yükseldi.

ARTIŞIN ARKASINDA NE VAR?
Arsa ve artan inşaat malzemesi maliyetlerinin fiyatlara yansıtılması.
Ortadoğulu yatırımcıların güvenli liman olarak görmesi.
Türkiye'nin ekonomik istikrarını sürdürmesi.
Konut kredilerine olan talebin yükselmesi.
İstanbul'un marka şehir olarak dünyanın dört bir yanından yatırımcı ilgisi görmesi.
İstanbul'un finans merkezi olması için yapılan çalışmalar.
Dev altyapı projelerinin cazibe merkezi ve ilgi yaratması.
Ulaşım projelerinin geliştirilmesi
Kentsel dönüşüm projelerinin hız kazanması.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fiyat artışında lideriz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN