Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Teröre akıllı devriye kapanı

Dünyanın ilk akıllı devriyesi olan Ekin Patrol, yüz tanıma sistemiyle teröre göz açtırmıyor. Polis araçlarına yerleştirilen sistem ABD'den Azerbaycan'a kadar ihraç ediliyor

Giriş Tarihi: 11.3.2016
Teröre akıllı devriye kapanı
Son dönemde artan terör olayları nedeniyle ülkeler güvenlik önlemlerini artırırken teknoloji şirketleri de bu alana yönelik hizmetlerini geliştirdi. Modern teknolojinin son dönemde hayata geçirdiği yüz tanıma sistemleriyle terör eylemlerinin önüne geçilirken, Türkiye'den yerli ve milli bir şirket olan Ekin Teknoloji'nin geliştirdiği akıllı devriye Ekin Patrol rakiplerine fark attı.

'FBI İLE GÖRÜŞÜYORUZ'
Polis araçlarındaki ışık sensörü içine yerleştirilen yüz tanıma sistemiyle trafikteki tüm araçların hızını, plakasını ve kullanıcısını ölçümleyebilen Ekin Patrol, ihlalleri takip ederken şüpheli bir durumda yüz tanıma sistemiyle de sürücü hakkında merkeze bilgi gönderiyor. Sürücünün terörle bir bağlantısı varsa emniyet güçleri kayıtlardan bunu tespit ederek olası bir eylemin önüne geçiyor. Ekin Patrol için Azerbaycan ve Birleşik Arap Emirlikleri'nden sipariş aldıklarını belirten Ekin Teknoloji Yönetim Kurulu Başkanı Akif Ekin, ABD'den FBI ile görüşmelerinin sürdüğünü söyledi. Daha çok kamu düzeyinde işbirlikleri yaptıklarını belirten Ekin, "Ülkelerin içişleri ve adalet bakanlıklarının yanı sıra emniyet birimleriyle çalışıyoruz. Sistemi sattıktan sonra uygulamayla ilgili eğitimler veriyoruz" dedi.

GENİŞ ÖLÇEKTE YÜZ TANIMA
Yüz tanıma sistemleri üzerine de yüksek teknolojili kameralar geliştirdiklerini aktaran Ekin, bunu şehirler bazında, geniş ölçekte hayata geçirebiliklerini aktardı. Türkiye'de ilk yüz tanıma sistemini Ankara'da yapacaklarını belirten Ekin, şunları anlattı: "Emniyet birimleri olası bir terör eyleminde yüz tanıma sistemiyle milyonlarca kişi içinden terörle bağlantısı olanları dakikalar içinde açığa çıkarabilecek. Olaya müdahale edilerek belki de büyük bir terör eyleminin önüne geçilecek. Ancak emniyet güçlerinin tecrübesi çok önemli. Biz sistemle verilere hızlı ulaşmalarını sağlayacağız ancak suçluyu onlar bulacak."

SUÇ ORANI % 40 DÜŞTÜ
2004'te İstanbul'daki ilk mobese sistemini hayata geçirdiklerini aktaran Akif Ekin, iki yıl içinde suç oranlarının yüzde 40 düştüğünü belirterek yüz tanıma sisteminin daha etkili olabileceğini kaydetti. 2014'te Türkiye'nin yerli sermayeyle en çok bilişim ihracatı yapan firması olduklarını belirten Ekin, "Üç kıtaya ihracat yapıyoruz. Bunlar arasında Azerbaycan, Rusya, Kazakistan, Kırgızistan, Moldova, Özbekistan, Tacikistan, Ukrayna, Kuveyt, Umman, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, S. Arabistan, Kuzey Afrika ve Avrupa ülkeleri yer alıyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Teröre akıllı devriye kapanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN