Türkiye'nin en iyi haber sitesi

KOBİ'ye Afrika'da beş yeni pazar

Giriş Tarihi: 15.3.2016
KOBİ'ye Afrika'da beş yeni pazar

Yeni pazar arayışına hız veren KOBİ'lerin radarında Afrika var. Orta sınıfın hızla geliştiği bölgede alım gücü yüksek 650 milyon kişi yaşıyor. İşte Kara Kıta'da yeni yatırımlarıyla öne çıkan 5 ülke

Küresel ekonomilerde yaşanan durgunluk ve jeopolitik krizlerden çıkış arayan Türk KOBİ'leri gözünü yeni pazarlara dikti. Hızlı ve çevik yapıları dikkat çeken KOBİ'lerin yeni pazar motivasyonunda Afrika var. Dünyanın en hızlı gelişen 20 ekonomisinin yarısını barındıran Afrika, uzun süredir Çin başta olmak üzere Türkiye, Brezilya ve Rusya tarafından yakından inceleniyor. Orta sınıfın da geliştiği kıtada şu anda alım gücü yüksek 650 milyon kişilik bir pazar var. Afrika'ya dünyadan giden doğrudan yatırım da son yıllarda hızlı bir şekilde arttı. 2015'te yüzde 30 büyüyen doğrudan yabancı yatırımlar 225 milyar dolara ulaştı. 2016 projeksiyonunda ise toplam doğrudan yabancı yatırım miktarının 350 milyar dolara çıkması bekleniyor.

KENYA


Kenya son dönemde istikrarı ile öne çıkan Afrika ülkeleri arasında gösteriliyor. Türk işletmeleri buraya en çok inşaat malzemeleri ve tekstil satıyor. Kenya'nın başkenti Nairobi'ye her yıl Türkiye'den 2 binde fazla işadamı yatırıma gidiyor. Geçen yıl karşılıklı ticaret 800 milyon doları geçti
Ne satılır? Tarım makineleri, inşaat malzemeleri, ıslak mendil, kâğıt havlu ve mendil, domates salçası, zeytinyağı, margarin.

KAMERUN


Ülkenin Türkiye ile olan ticareti katlanarak artıyor. 2015'te bölgeye olan ihracat yüzde 61 oranında artarak 285 milyon dolara ulaştı. Kamerun 2016'da kara ve demir yollarına 2 milyar euro harcamayı planlıyor.
Ne satılır? Temizlik maddeleri, ambalaj ürünleri, bisküvi, margarin, makarna, maya, halı, battaniye, konserve gıdalar, domates salçası, ekmek fırını.

SUDAN


Yaklaşık 2.5 milyon kilometrekarelik yüzölçümüyle Sudan, Afrika ve Arap dünyasının en geniş topraklara sahip ülkesi konumunda. Son yıllarda hızla gelişen petrol sanayii ülkede endüstriyel yatırım fırsatlarının önünü açtı.
Ne satılır? Makine ve teçhizatları, konserve ürünleri, tarım aletleri, makarna, su.

FİLDİŞİ SAHİLİ


Günde 90 bin varil petrol üreten Fildişi Sahili'nin bu alandaki rezervlerinin 220 milyon varili bulduğu tahmin ediliyor. Türkiye'nin ülkeye olan ihracatı her yıl çift haneli olarak artıyor. Bölgede tarım ve turizm yatırımlarına ihtiyaç var.
Ne satılır? Nihai ürünler, fındık, domates salçası, kağıt havlu, tekstil, battaniye, konserve, makine ve teçhizatları, konserve ürünleri, modern tarım aletleri, makarna.

BENİN


Benin 2015'te 315 milyon dolar civarında doğrudan yabancı yatırım aldı. Türkiye ve Benin arasındaki ticaret hacmi 5 yılda yüzde 220 artarak ortalama 280 milyon doların üzerine çıktı
Ne satılır? Kanatlı etleri, mayalar, bitkisel yağlar, petrol yağları, inşaat malzemeleri, kablo.

- KOBİ TURU -


Tazemasa.com yatırım atağında

2012'den bu yana faaliyet gösteren, online sebze ve meyve alışverişi sitesi tazemasa. com, yatırım atağına geçti. Pazardaki talebi karşılamak üzere altyapısını güçlendiren şirketin araçları, her gün binlerce kilometre yol yapıyor. Sitede satışa çıkan toplam ürün sayısı 1.000'in üzerinde. Türkiye'deki herhangi bir pazardan daha fazla içeriğe sahip olmasıyla dikkat çeken site, yatırımlarını uzun vadede yurtdışına da taşıyacak.

Tapu.com'da maya tuttu

Gayrimenkule ilginin gittikçe arttığı bir dönemde hayata geçen Tapu.com, fiyatı satıcının değil alıcının belirlediği iş modelini hayata geçirdi. Emlak ve gayrimenkul pazarında dengeleri değiştirecek yepyeni bir girişim olan Tapu.com'da maya tuttu ve 3 milyon lirayı aşkın gayrimenkul hacmi yaratıldı. Ağustos 2015'te faaliyete geçen pazar yerinde şu ana kadar yüzlerce alıcı kendi belirledikleri fiyat üzerinden gayrimenkul aldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
KOBİ'ye Afrika'da beş yeni pazar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN