Türkiye'nin en iyi haber sitesi

TİM ve Borsa'dan ortak kur savunması

Giriş Tarihi: 15.3.2016
TİM ve Borsa'dan ortak kur savunması
Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) Borsa İstanbul işbirliğinde düzenlediği konferansla ihracatçılara döviz risklerinden korunma ve sermaye piyasaları aracılığıyla finansman sağlama avantajları konularında bilgi aktarıldı. Konferansta TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, Borsa İstanbul Genel Müdürü ve CEO'su Tuncay Dinç ile Borsa İstanbul uzmanları, PETKİM, TEB ve Çuhadaroğlu Metal Sanayi yöneticileri ihracatçılarla deneyimlerini paylaştı.

YARISI HEDGE ETMİYOR

TİB Başkanı Mehmet Büyükekşi, bütün dünyada kurların dalgalandığını belirterek, "İhracatçılarımızın neredeyse yarısı hâlâ kendini korumak için hiçbir aksiyon almıyor. Kur riskini hedge etmiyor" dedi. Bu nedenle ihracatçıları bilgilendirme ihtiyacı duyduklarını vurgulayan Büyükekşi, bu konuda bir rapor hazırlayarak tüm firmalara sunacaklarını dile getirdi. TİM'in anketlerinde ihracatçıların yüzde 41'inin kur riskinden korunmak için hiçbir uygulamada bulunmadığı sonucunun görüldüğünü hatırlatan Büyükekşi, "Kısacası, ihracatçımızın hedge karnesi iyi değil" dedi.

NAKİT AKIŞI RİSKİ VAR
Borsa İstanbul CEO'su Tuncay Dinç de Türkiye'de 2.7 milyon KOBİ bulunduğunu, bunların borcunun ise 391 milyon lirayı bulduğunu hatırlatarak, "Bir şirket kâr etmeyebilir, bu problem belli vadede çözülebilir ama nakit akışı yatağa düşüren bir hastalık gibi. Borçlanmaya dayalı büyümenin sürdürülebilirliği mümkün mü" diye sordu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
TİM ve Borsa'dan ortak kur savunması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN