Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Sarı, 'da

Çevre ve Şehircilik Bakanı Fransa'nın şehrinde düzenlenen gayrimenkul ve inşaat ı MIPIM'e katıldı.Türk ve uluslararası firmaları ziyaret etti. Ticaret Odası'nın () kurduğu İstanbul Gayrimenkul Çadırı'nı da gezen Sarı, burada gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Giriş Tarihi: 16.3.2016 16:28 Güncelleme Tarihi: 16.3.2016 16:56
Çevre ve Şehircilik Bakanı Sarı, Cannes'da

"TÜRKİYE'Yİ DAHA İLERİYE GÖTÜRECEK PROJELERİMİZİ SÜRDÜRMEMİZ GEREK"

MIPIM ında, tüm dünya ülkelerine teröre karşı ortak mücadele çağrısında bulunduklarını dile getiren Sarı, Türk milletinin kardeşliğine sekte vurmaya çalışanların, Türkiye'nin büyük ve güçlü bir devlet olduğunu, her şeyin üstesinden gelebileceğini bilmeleri gerektiğini söyledi.

Bakan Sarı, Türk milletinin birlik ve beraberliğini bozmaya çalışanlara, Türk milletinin her zaman cevap vereceğini belirterek, şunları kaydetti:

"Biz bu vesileyle tüm dünyaya Türkiye'nin terörle boğulmuş bir ülke olmadığını göstermek için özellikle 64. Hükümetin bir bakanı olarak bugün 'daki MIPIM fuarına katılmak istedik. Zaten programımızda vardı. Terörün en büyük hedefi; vatandaşlarımızı panik ortamı içine sokmak, kaos ortamında onların kendi içine kapanmasını sağlamak ve bir güvensizlik, istikrarsızlık ortamı oluşturmaktadır. Buna fırsat vermememiz, normal yaşantımıza devam etmemiz gerekiyor. Normal yaşantımıza devam ederken de Türkiye'yi daha ileriye götürecek projelerimizi sürdürmemiz gerekiyor.

MIPIM Fuarı bu anlamda çok önemli. Dünyanın en büyük inşaat ve gayrimenkul fuarı. Türkiye uzun yıllardan beri bu fuara katılıyor. Başkanı 'a teşekkür ediyorum. Şu anda çadırındayız. Burada İstanbul'u tanıtan çok güzel projeler sergileniyor. 3. Havalimanı, 3. köprü, Avrasya Tüneli dünyanın en büyük projeleri olarak öne çıkıyor. Türkiye büyüyen ve güçlenen bir ülke. Türkiye'nin potansiyelini 14 yıldan beri çıkarmaya çalışıyoruz."

Türkiye'nin potansiyelini ve gücünü bütün dünyaya tanıtmak için bu fuarları önemsediklerini aktaran Sarı, Çevre ve Şehircilik Bakanı olarak kendisinin her fırsatta gayrimenkul sektörünü desteklediğini dile getirdi.

Sarı, Türkiye'nin bütün belediyelerinin bu fuara katılması gerektiğini ifade ederek, bu tecrübenin yerinde yaşanarak edinilmesinin önemli olduğunu anlattı.

İnşaatın, dünyanın lokomotif sektörlerinden biri olduğuna dikkati çeken Sarı, gayrimenkul sektörünün inşaatla büyüdüğünü, bu yüzden çok önemsediklerini ve herkesin bu fuara aktif katılımcı olmasını istediklerini kaydetti.

"SUR'U YENİDEN İMAR EDECEĞİZ"

Sarı, "Türkiye'deki marka şehirleri daha nasıl ön plana çıkartabiliriz?" diye çalışma yaptıklarından bahsetti.

Her bir il için özel projeler üretme noktasında ikili görüşmeler yaptıklarını aktaran Sarı, tarihi dokuyu koruyarak, modern şehirleşme ile marka şehirler ortaya çıkarmak için hep beraber çalışacaklarını anlattı.

Sarı, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bunun bir aşamasını Silopi'de gerçekleştiriyoruz. Silopi'de sokağa çıkma yasağının kalkmasından sonra, terörle mücadeleyi çok başarılı bir şekilde gerçekleştirdikten sonra hayat normalleşti. Biz de orada bakanlık ve TOKİ Başkanlığı ile çalışmalara başladık. TOKİ Başkanlığımız orada çok güzel projeler üretiyor, biz de planlama çalışmalarını yapıyoruz. Silopi'yi, Silopililere yakışır şekilde yeniden inşa ve ihya etme noktasında inşallah çok güzel bir proje ortaya çıkaracağız. Cizre'de de hasar tespit çalışmalarımız devam ediyor. Cizre'de de çok güzel projeler çıkartacağız. Ardından Sur'da, Sur'un yöresel mimarisinin ortaya çıktığı, bir katlı, iki katlı binalarla, modern mimarinin getirdiği altyapı ve yöresel mimarinin görseliyle çok güzel bir Sur imar edeceğiz. Böylece Sur hem bölgenin, hem Türkiye'nin hem de dünyanın en önemli turizm alanlarından biri olacak. TOKİ olarak şehrin dışında rezerv alanlarda inşa edeceğimiz konut alanları farklı ama Sur içinde daha özel bir çalışma yapıyoruz."

"TÜRKİYE'NİN FUARCILIK ALANINDA DA GELİŞMESİ VE BÜYÜMESİ ÖNEMLİ"

Konuşmasının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Sarı, bu ve benzeri fuarların Türkiye'de yapılması noktasında bakanlık ve hükümet olarak bütün desteği verebileceklerini söyledi.

Bakan Sarı, Türkiye'nin fuarcılık alanında da gelişmesi ve büyümesinin önemine işaret ederek, fuar alanlarının Türkiye'nin kendini dünyaya en güzel anlatacağı alanlardan biri olduğunu dile getirdi.

Gayrimenkul sektör temsilcilerinin ikili görüşmelerde kendilerine aktardığı bilgilerin ve kendilerinden taleplerinin olduğunu anlatan Sarı, "Bunun üzerinde çalışmalarımız devam ediyor. Hemen hemen bütün mevzuatlar üzerinde çalışmalarımız sürüyor. İmar Yönetmeliği var, İmar Kanunu var. Kentsel dönüşüm kanunu var. Hepsini bu bir yıl içinde revize edeceğiz, toparlayacağız. Sivil toplum örgütleri ile belediyelerimizle, akademisyenlerle, üniversitelerle ve konuyla ilgili olan her kesimle ikili görüşmeler yapacağız. Bu görüşmelerin bir kısmı tamamlandı, biri kısmı devam ediyor. Bunlarla ilgili çalıştaylar yapacağız. Nihai sonucu basın ile paylaşacağız" diye konuştu.

Bakan Sarı, bugün uluslararası katılımcıların da stantlarını gezeceklerini aktararak, uluslararası yatırımcılarla mümkün olduğunca ikili görüşmeler yapacaklarını ve bu görüşmelerde Türk firmalarının uluslararası arenada iş yapmaları konusunda hükümet olarak arkalarında olduklarını aktaracaklarını sözlerine ekledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çevre ve Şehircilik Bakanı Sarı, Cannes'da
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN