Türkiye'nin en iyi haber sitesi

GE'nin rüzgar türbinleri Türkiye'de ilk kez kullanılacak

(GE) şirketinden, ürettikleri akıllı rüzgar türbinlerinin Türkiye'de ilk kez enerji üreticisi GÜRİŞ'in Afyon'daki Dinar santralinde kullanılması amacıyla tedarik edileceği bildirildi.

Giriş Tarihi: 17.3.2016 11:50 Güncelleme Tarihi: 17.3.2016 11:53
GE'nin rüzgar türbinleri Türkiye'de ilk kez kullanılacak

Şirketten yapılan yazılı açıklamada, Dinar santralinde kullanılacak yüksek üretim sağlayan 31 türbin ile GE'nin Türkiye'deki kurulu gücünün bin megavatı aşacağı belirtildi.

GE'nin geliştirdiği akıllı rüzgar türbinlerinin Türkiye'de ilk kez GÜRİŞ'in Dinar santralinde kullanılacağı ifade edilen açıklamada, bu sayede santralin enerji üretim kapasitesinin 115 megavattan 200 megavata çıkarılacağı kaydedildi.

Bu santralde kullanılacak türbinlerin 120 metre uzunluğunda pervanelere (rotor) sahip olduğu belirtilen açıklamada, yük yönetimi kontrolü, düşük akustik emisyonu, verimli elektrik güç dönüştürücüsü sayesinde rüzgar türbinlerinin güçlü performans sunduğu vurgulandı.

GÜRİŞ ile GE arasında yapılan anlaşma kapsamında taşıma, kurulum ve yüklemeden sorumlu şirketin, aynı zamanda 5 yıl boyunca işletme ile bakım çalışmalarını da gerçekleştireceği ifade edilen açıklamada, tesisin Aralık 2016'da ticari operasyona başlayacağı aktarıldı.

Türkiye'nin mevcut toplam rüzgar enerjisi kurulu gücü 4 bin 718 megavat düzeyinde bulunuyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
GE'nin rüzgar türbinleri Türkiye'de ilk kez kullanılacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN