Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Memur mantığıyla Ar-Ge yapılamaz

Giriş Tarihi: 18.3.2016
Memur mantığıyla Ar-Ge yapılamaz

Bakan Fikri Işık, “TÜBİTAK özel sektörle rekabet etmeyecek. Temel Ar-Ge çalışmaları yürütecek. Memur mantığıyla Ar- Ge olmaz” dedi

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, TÜSİAD'ın sanayi konferansında yaptığı konuşmada, "Ar-Ge'siz teknoloji düzeyini yükseltmek mümkün değil. Ama TÜBİTAK özel sektörle rekabet etmeyecek. Temel Ar-Ge çalışmaları yürütecek.
Memur mantığıyla Ar-Ge olmaz" diye konuştu.
Yüksek teknolojili üretimin çok ciddi Ar-Ge gerektirdiğinin altını çizen Işık, "Sanayideki anlayışımız yeni yeni değişiyor.
Ar-Ge'nin önemini büyük sanayi şirketlerimiz henüz kavramaya başladı. Ar-Ge paketine olan destek bizi çok memnun etti. Daha düne kadar Ar-Ge'ye para yatıramayız diyen orta ölçekli şirketler bile 'Ar-Ge merkezinde 30 kişi çalıştıracak ölçeğe ulaşmamıştık, sayının 15'e inmesi mutlu etti' diyorlar" dedi. Katma değerin düşük fakat kitlesel üretim yapılan tekstil, mobilya gibi sektörlerde ise verimliliği artıracak dijitalleşmeye hızla uyum sağlanması gerektiğini aktaran Işık, 'Sanayi 4.0'ın, herhangi bir sektörde, işgücü, varlık yönetimi, kaynaklar, hizmetler, pazara giriş, inovasyon, kalite ve arz-talep döngülerinde muazzam katkılar oluşturacağını söyledi.

4.0 önemli bir fırsat
TÜSİAD Başkanı Cansen Başaran Symes ise, "Vakit kaybettikçe teknolojiler, insan kaynağı kalitesi birbirleriyle etkileşerek daha da gelişiyor. Sanayi 4.0 dönüşümü Türkiye'nin bugüne kadar gerçekleştiremediği atılımı gerçekleştirebilmesi için önemli bir fırsat" dedi.

Yeni bir yol haritası olmalı
İhracatta teknolojinin payının artırılması gerektiğine vurgu yapan Symes, "İhracatımızda yüksek teknolojili ürünlerin payı yüzde 3.7. AB'de yüzde 15. Bizde üretimin yüzde 38'i düşük teknolojiyle gerçekleşiyor.
Yüksek teknolojili üretimi artıramıyoruz, sadece konuşuyoruz. Yeni bir anlayış, yeni bir yol haritası olmalı."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Memur mantığıyla Ar-Ge yapılamaz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN