Terör mağdurlarına yardımda 4 kriter

Giriş Tarihi: 18.3.2016
Terör mağdurlarına yardımda 4 kriter

Bakan Yılmaz terör mağdurlarına yardım kriterlerini açıkladı: Mağdurun ideolojik kimliğine bakılmıyor, A Grubu yoksul ailelere öncelik veriliyor, her evden bir kişi işe yerleştiriliyor, güvenlik incelemesi yapılıyor”

Terör eylem planındaki adımların koordinasyonundan sorumlu Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, mağdur ailelerin konut ihtiyacının karşılanması, iş imkânı yaratılmasında ideolojik kimliğe, parti aidiyetine bakmadıklarını söyledi.
Nevruz kutlamaları ile bölgenin kaosa sürüklenmesine izin vermeyeceklerini belirten Yılmaz, bölgedeki çalışmaları SABAH'a değerlendirirken şu mesajları verdi:

CİZRE İL OLUR MU?
Şırnak il merkezini Cizre'ye kaydırma konusunda dengeyi koruyacak çözüm üretmeliyiz.

PİLOT BÖLGE:
Operasyonlar önce Silopi'de tamamlandı, inşaat çalışmaları başladı. Özel konutlara yönelik 80 milyon lira civarında bir zarar var. Diğer ilçeler için de model olacak. Silopi'de büyük oranda normalleşme var. Yıkılan mekânlara yönelik çalışmalar sürüyor.

İLLER BANKASI:
İçme suyu başta olmak üzere altyapıda tahribat var.
İller Bankası kanalıyla çalışma başlattık. Silopi'de 40 kilometrelik yolu asfaltlayacağız.

BİN LİRALIK DESTEK:
Az hasarlı evleri vatandaşlar ödüyor. 10 bin liraya kadar hafif hasarlı desteğe ihtiyaç duyan konutlar için nakdi ödeme yapıyoruz. Evleri kullanılamaz durumda olanlara geçici barınma desteği sağlanıyor.
1.000 lira civarında aylık destek veriyoruz.

GENÇLERE EĞİTİM:
Gençlere mesleki eğitim verilecek. Aynı zamanda çalışacaklar. Her evden bir kişi düşünüyoruz. A grubu yoksul ailelere öncelik vereceğiz.
Güvenlik incelemesi yapılacak, ideolojik kimliğe bakılmayacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Terör mağdurlarına yardımda 4 kriter
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN