Türkiye'nin en iyi haber sitesi

BM'de Soma rüzgârı esti

'Soma'da Önce Kadın Eğitim ve Üretim Merkezi Projesi', Birleşmşi Milletler'de başarı hikâyesi olarak anlatıldı. Göç İdares i ile görüşen KAGİDER, eğitim ve üretim odaklı bu modelin mülteclier için 5 ilde hayata geçirilmesi konusunda anlaştı

Giriş Tarihi: 20.3.2016
BM'de Soma rüzgârı esti

Vodafone Türkiye'nin, Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) ve Soma Belediyesi işbirliğiyle hayata geçirdiği Soma'da Önce Kadın Eğitim ve Üretim Merkezi Projesi'nin yankıları ABD'ye kadar uzandı. 10 ay gibi kısa bir sürede kooperatifleşmeyi başararak bölgedeki 370 kadına sürdürülebilir bir gelir kapısı sunan proje, Birleşmiş Milletler Kadının Statüsü Komisyonu'nun 60. Dönem Toplantısı kapsamında "Kırsal Alanda Sürdürülebilir Kalkınma İçin Kadınların Güçlendirilmesi" teması altında başarı hikâyesi olarak anlatıldı.

KÜRESEL İŞ MODELİ
Projenin başarısı Türkiye'deki Suriyeli mülteci kadınlar için de umut ışığı olacak. Başbakanlık bünyesindeki Göç İdaresi ile görüşen KAGİDER yönetimi, eğitim ve üretim odaklı bu modelin mülteciler için 5 ilde hayata geçirilmesi konusunda anlaştı. Bu proje ile küresel bir iş modeli yaratmayı hedeflediklerini belirten KAGİDER Başkanı Sanem Oktar, "Soma modelini Göç İdaresi'ne anlattık. Bu model Suriyeli mültecilerin yanı sıra Afrika ve Ortaoğu'da da uygulanabilir. Göç İdaresi ile 5 ilde 5 merkez kurma planı var. Projede Vodafone ortaklığımız çerçevesinde ilerlemek istiyoruz" dedi.

'KADINLARI GÜÇLENDİRECEĞİZ'
Gelecek 10 yılda 1 milyar kadının, işgücüne katılma potansiyeli taşıdığına dikkat çeken Vodafone Türkiye CEO'su Gökhan Öğüt de şöyle konuştu: "Araştırmalar, ülkelerin gelecekte var olabilmesinin güçlü kadınlarla gerçekleşeceğini ortaya koyuyor. Bugüne kadar 625 binden fazla kadının yararlandığı Vodafone Önce Kadın Programı kapsamında sürdürülebilir iş ve yaşam modelleri sunarak kadınları güçlendirmeyi amaçlıyoruz. Soma'daki merkezimiz de bu programımızın önemli bir parçası."

İLK SİPARİŞ VODAFONE'DAN
Soma'daki modelin birçok insana umut olmasını ümit ettiklerini anlatan KAGİDER Yönetim Kurulu Üyesi Şule Yüksel, Soma'daki kadınların birçok markaya üretim yapmaya başladıklarını vurguladı. Yüksel, "İlk siparişi 16 bin adet bardak altlığı ile Vodafone verdi. Ardından English Home için çalıştılar. Watsons sipariş verdi. Şimdi Koton ile elbise yakaları için çalışıyorlar" diye konuştu.

KADIN İSTİHDAMI 28 TRİLYON $'LIK KATKI SAĞLAR
New York'ta gerçekleştirilen Birleşmiş Milletler toplantısında Vodafone Türkiye CEO'su Gökhan Öğüt ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Başkanı Helen Clark açılış konuşmalarını yaptı. Kadınların yüzde 47.9'unun çalışmadığını ve herhangi bir sosyal güvenceye sahip olmadığını söyleyen UNDP Başkanı Helen Clark ayrıca şirketlerde cinsiyet ayırımcılığının da halen devam ettiğini belirtti. Clark, "Kadınların özellikle eğitim ve sağlık alanındaki erişimlerini artırmalıyız. Kadınların iş hayatına katılması ile dünya GSYH'sine 28 trilyon dolar katılacağı öngörülüyor" dedi. Son olarak Türkiye'de Gaziantep'e gittiğini hatırlatan Clark, "Suriyeli göçmenlerin kaldıkları kampları gördüm. Türk hükümeti eğitim ve sağlık alanında devasa aadımlar atmış" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
BM'de Soma rüzgârı esti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN