150 milyarlık sosyal hamle

150 milyar liralık sosyal yardım yapan hükümet, 3.5 milyon kişinin primini devlet ödedi. 3 milyon haneye yardım yaptı. 8.5 milyon kişiye destek sağladı

Giriş Tarihi: 21.3.2016
150 milyarlık sosyal hamle

Hükümet, sosyal politikalar ve çalışma yaşamında ortaya koyduğu hedefleri bir bir yaşama geçiyor. İktidara geldiğinden bu yana yaklaşık 150 milyar liralık sosyal yardım yapan hükümet, çocuk, yaşlı, gazi, şehit aileleri, emekli tüm kesime yönelik desteklerini sürdürecek. Yaklaşık 3 milyon çocuk için annelere nakit desteği sağlanırken, sosyal yardım alanların iş bulmaları kolaylaşıyor.
Bu kapsamda olanları istihdam eden işyerlerinin primini devlet karşılayacak. Geçen yıl gelir testine giren yaklaşık 6 milyonu aşkın kişiden 3.5 milyonun geliri asgari ücretin üçte birinden düşük olduğu için primleri devlet ödedi.
Sosyal yardım alan 18-45 yaş arası çalışabilir kişiler meslek kurslarına kaydedilerek, uygun işlere yönlendirilecek.

3 MİLYON HANE ALIYOR
Hükümet, ailelerin yaşadığı yoksulluk, istismar ve diğer mağduriyetlerin son bulması için tüm imkânları seferber ediyor. Sosyal hizmetlere, iş imkânı yaratacak faaliyetlere, sağlık, eğitim ve diğer kamusal hizmetlere yönelik ihtiyaçlar illere göre belirleniyor. İhtiyaç sahibi vatandaşlar tespit edilerek kamu kurumlarının hanelere yönlendirilmesi sağlanacak.
Aile ve Sosyal Politikaları Bakanlığı verilerine göre yaklaşık 3 milyon hane sosyal yardım alıyor. Sosyal yardım alanların sayısı ise 8.5 milyona ulaştı. Son dört yılda yapılan sosyal yardımlar 60 milyar liraya yaklaşmış durumda. Yapılan yardımlar yoksulluğu da azaltıyor. Geçen yıl yapılan yardımlar 26 milyar liraya yaklaştı.

468 BİN KİŞİYE EVDE BAKIM
Evde bakım hizmeti alanların sayısı da 468 bine yaklaştı. Türkiye İş Kurumu, sosyal yardım alanların işe yönlendirilmesi, istihdam edilmesi için yeni adımlar atmaya hazırlanıyor. Bu kapsamda olup da iş görüşmesine gidenlerin tüm masraflarını da İŞKUR karşılıyor.
Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları, İŞKUR'la beraber istihdam için sahaya iniyor.

AİLEDEKİ BİREY SAYISI DİKKATE ALINIYOR
GELİR TESTİNDE İNCE AYAR: Söz konusu çalışmalar doğrultusunda Genel Sağlık Sigortası kapsamında yapılan gelir testi sistemi ve buna bağlı primi ödemelerini gözden geçirerek sistemin etkinliği ve verimliliği artırılıyor. Gelir testi sistemi ve buna bağlı Genel Sağlık Sigortası primi ödemeleri yeniden gözden geçirilecek. Sistemin etkin ve verimli çalışması sağlanacak. Sosyal transferlerde ise en yoksul kesimin öne çıkarılması gözetilecek. Sosyal yardımlarda ailedeki birey sayısı dikkate alınacak. Ev kadınlarının istihdama katılımına yönelik yeni çalışma modelleri oluşturuluyor.

MESLEKİ EĞİTİM ÖNE ÇIKARILIYOR
PRİMİ DEVLET ÜSTLENECEK
Sosyal yardım alanlara mesleki eğitim verilecek, bu kapsamda işe girenlerin işveren SGK prim payını devlet üstlenecek. Önümüzdeki günlerde mesleki eğitimin sosyal yardım alanlara zorunlu olması konusu üzerinde de çalışılıyor. Çalışamayacak durumdakilere yardım devam edecek.
VATANDAŞIN AYAĞINA GİDİYOR
Bakanlık, şiddet mağduru kadın, çocuk, askerde olan, evi olmayan, engelli vatandaş, terörden zarar görenler başta olmak üzere sosyal desteğe ihtiyacı olan bütün kesimleri yakından izleyecek. İhtiyacı olan vatandaşların başvuru yapması beklenmeden yardım edilecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
150 milyarlık sosyal hamle
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN